Nowe mieszkania Opole

Mieszkania rynek pierwotny Opole
Lokalizacja
Miejscowość w okolicy Opola
Brzeg
2 Inwestycji
Namysłów
4 Inwestycji
Nysa
3 Inwestycji
Cena / m2
Cena / m2
5 872
7 600
5 872 7 600
Pokoje
Pokoje
1-pokojowe
2 Inwestycji
2-pokojowe
4 Inwestycji
3-pokojowe
6 Inwestycji
4+ -pokojowe
5 Inwestycji
Domy
1 obiekt
Zakończenie budowy
Zakończenie budowy
Oddane do użytku
6 Inwestycji
Dostępne od 2022
7 Inwestycji
Dostępne od 2023
4 Inwestycji
Dostępne od 2024+
4 Inwestycji
10 inwestycji mieszkaniowych

Rynek pierwotny w Opolu

Opole, stolica województwa opolskiego, jest najważniejszym gospodarczym, komunikacyjnym, edukacyjnym i kulturowym centrum regionu, a zarazem jednym z najprężniej rozwijających się miast kraju. Jest też siedzibą wielu uczelni wyższych i dużych korporacji, a Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej przyciąga tu wielu turystów z kraju i spoza jego granic.

Ponadto, Opole znajduje się na trzecim miejscu – po Warszawie i Wrocławiu – pod względem średniego dochodu przypadającego na mieszkańca, a zarazem nadal jest jednym z najtańszych w kraju centrów wojewódzkich pod względem kosztów życia.

To sprawia, że na terenie miasta intensywnie powstają nowe inwestycje – Opole jest obecnie terenem działalności dla blisko 20 firm deweloperskich. 

Lokalny rynek pierwotny rośnie i rozwija się, oferując nabywcom coraz szerszy wybór nieruchomości mieszkaniowych o nowoczesnym standardzie i estetycznej architekturze. Zwiększająca się podaż jednak nie zawsze może nadążyć za rosnącym popytem na nowe mieszkania.

Co buduje się w Opolu?

Na terenie Opola są budowane inwestycje mieszkaniowe o różnorodnym charakterze. Najwięcej jest planowanych wielorodzinnych osiedli mieszkalnych oraz nowych budynków o kameralnej zabudowie.

Zarówno wieloetapowe osiedla, jak i wolnostojące bloki najczęściej są wykonywane w niskiej zabudowie – zazwyczaj wysokość nowych budynków i apartamentowców nie przekracza siedmiu kondygnacji naziemnych.

W Opolu są wznoszone również inwestycje mikroapartamentów przeznaczone na wynajem i wyposażone w odpowiednią obsługę i infrastrukturę. Z reguły są położone w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach miasta.

Na lokalnym rynku pierwotnym kupimy nie tylko nowe mieszkania – Opole posiada też szeroki wybór apartamentów zaprojektowanych w inwestycjach o charakterze willowym lub nawiązującym do koncepcji zabudowy jednorodzinnej. Są to najczęściej kilkulokalowe budynki zrealizowane w zielonych i spokojnych częściach miasta. 

Niektóre z nowych opolskich inwestycji są wykonane w podwyższonym standardzie i posiadają dodatkowe udogodnienia. W większości realizacji stosuje się nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz modernistyczną architekturę. Układy mieszkań są różnorodne: w ofercie znajdziemy lokale w formacie kawalerek lub mikroapartamentów, tradycyjne dwu-, trzy- i czteropokojowe mieszkania oraz apartamenty składające się z pięciu i więcej pokoi.

Gdzie w Opolu powstają nowe mieszkania?

Nowe mieszkania na sprzedaż są wznoszone w różnorodnych lokalizacjach na mapie miasta – zarówno w jego obrębie, jak i na przedmieściach.

Do najpopularniejszych osiedli należy Śródmieście, Zaodrze oraz Malinka – ich głównym atutem jest bliskość centrum i możliwość szybkiego dostępu do różnorodnych obiektów infrastruktury. Są tu budowane wielorodzinne budynki, nowe apartamenty oraz lokale inwestycyjne, zwłaszcza kompleksy mikroapartamentów dedykowanych pod wynajem. 

Najwyższe ceny nieruchomości mieszkaniowych zaobserwujemy w ogłoszeniach o sprzedaży mieszkań na terenie osiedli Kolonia Gosławicka i Grudzice. 

Mieszkania od dewelopera kupimy również w takich częściach Opola, jak Osiedla XXV-lecia, Szczepanowice, Nowa Wieś Królewska, Gosławice, Wójtowa Wieś, Półwieś, oraz w okolicznych miejscowościach – takich, jak Chmielowice czy Górki. Inwestycje zlokalizowane na osiedlach krańcowych oraz na przedmieściach wyróżniają się szczególną kameralnością.

Jakie są udogodnienia w inwestycjach deweloperskich?

Nowoczesne osiedla mieszkalne wznoszone w Opolu są wyposażane we wszelkie niezbędne udogodnienia – zaczynając od tych podstawowych, i kończąc na infrastrukturze o podwyższonym standardzie.

Obowiązkową dla nowych osiedli cechą jest posiadanie następujących udogodnień:

  • zadbany teren, zaaranżowany zielenią, oświetlony, wyposażony w dobrze zaprojektowane drogi dojazdowe oraz chodniki, często – z wyodrębnioną strefą bez ruchu samochodowego;
  • wystarczająca liczba miejsc parkingowych – w podziemnych halach garażowych, w obrębie naziemnych stref do parkowania lub/i w indywidualnych garażach zaprojektowanych często w bryle budynków;
  • infrastruktura rekreacyjna – wspólne strefy relaksu dla mieszkańców, mała architektura, place zabaw dla najmłodszych, strefy do uprawiania sportu, takie jak siłownie plenerowe czy boiska, czasem też polany do grillowania;
  •  infrastruktura dla osób niepełnosprawnych i seniorów – odpowiedniej szerokości chodniki i korytarze w budynkach, wygodne windy, podjazdy, podnośniki, poręcze, brak zbędnych barier architektonicznych;
  • w przypadku inwestycji realizowanych w bardziej zurbanizowanych punktach miasta – osiedla stanowią integralną część przestrzeni miejskiej i przyczyniają się do poprawy krajobrazu miasta.

Wiele nowoczesnych osiedli posiada też podstawową infrastrukturę handlowo-usługową, na którą mogą składać się małe osiedlowe sklepy, salony kosmetyczne i fryzjerskie, punkty naprawy, kawiarnie, ośrodki rozwoju dziecka oraz inne obiekty.

Kompleksy mikroapartamentów przeznaczonych na wynajem dodatkowo są objęte obsługą recepcji i opieką operatora najmu oraz uzupełnione w obiekty niezbędne do komfortowego pobytu lokatorów, takie jak na przykład samoobsługowe pralnie czy wspólne przestrzenie do rozrywki lub pracy.

Mieszkania w nowym budownictwie są domyślnie wyposażone w trzyszybowe okna podnoszące izolację akustyczną, antywyważeniowe drzwi wejściowe oraz domofony lub wideofony; do lokali doprowadzono wszystkie niezbędne instalacje, w niektórych inwestycjach – również dodatkowe, takie jak klimatyzacja, ogrzewanie podłogowe czy systemy zarządzania mediami typu smart-home. 

Lokale są sprzedawane zarówno w stanie deweloperskim, jak i z wykończeniem pod klucz wykonanym według indywidualnego projektu.

Dlaczego warto inwestować w mieszkania w Opolu?

Akademicki charakter, szybkie tempo rozwoju oraz perspektywiczność biznesowa i turystyczna sprawiają, że posiadanie mieszkania na wynajem w Opolu jest opłacalną inwestycją. Lokal mieszkalny pozwala na generowanie zysków z najmu krótko- i długoterminowego, a wyjątkowa dostępność cenowa nieruchomości w Opolu znacznie obniża próg wejścia w inwestycję.

Najwięcej nieruchomości przydatnych do prowadzenia tego typu działalności oferuje rynek pierwotny – Opole również nie jest tu wyjątkiem, gdyż liczba mieszkań sprzedawanych jako lokale inwestycyjne wzrasta z roku na rok. Są to zarówno mieszkania w obrębie osiedli wielorodzinnych, jak i lokale w specjalistycznych inwestycjach przeznaczonych na wynajem.

W ofercie opolskiego rynku pierwotnego znajdziemy szereg ogłoszeń o sprzedaży tego typu lokali, i przy ich zakupie możemy liczyć na dodatkową obsługę nieruchomości oraz odpowiedni standard. Takie lokale najczęściej są sprzedawane w stanie wykończonym i wyposażonym.  

Jakie są ceny nowych mieszkań w Opolu?

Rynek pierwotny Opola należy do najtańszych w kraju – mieszkania tu są nieco droższe, niż, na przykład, domy jednorodzinne, jednak różnica cenowa w porównaniu do innych miast wojewódzkich jest bardzo przekonująca.

Najdroższe mieszkania w Opolu są zlokalizowane w centrum; najtańsze – na obrzeżach bądź na przedmieściach stolicy opolszczyzny.

W cenę lokalu jest zazwyczaj wliczony podatek VAT, który mamy zapłacić przy nabyciu mieszkania z rynku pierwotnego – jego wysokość wynosi 8% lub 23% (dla mieszkań o metrażu poniżej 150 m2 oraz dla większych lokali). Podatek ten zaś odliczymy, jeśli kupujemy lokal inwestycyjny, zarówno na osobę prywatną, jak i na firmę.

Przy zakupie mieszkania od dewelopera nie musimy jednak płacić podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), którego wysokość wynosi 2% od kosztu nieruchomości – podatek ten zaś obowiązuje przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego.

Ceny nowych mieszkań Opola

PokojeCena / m2Cena mieszkania
2-pokojowe
od ‍7 799 zł
od ‍372 294 zł
3-pokojowe
od ‍7 599 zł
od ‍453 414 zł