Rynek nieruchomości województwa świętokrzyskiego, jak też jego stolicy ― Kielc ― wyróżnia się stabilnym wzrostem aktywności deweloperów. Obecnie w Kielcach i okolicach jest wznoszonych kilkadziesiąt nowych inwestycji realizowanych przez około 30 firm deweloperskich. Kielce nadal pozostają jednym z najtańszym pod względem cen mieszkań centrów wojewódzkich Polski.
Kielecki rynek jest niewątpliwie zdominowany przez lokalnych deweloperów ― są to zarówno firmy o dużym doświadczeniu i tradycji, jak i młode spółki, powołane na potrzeby realizacji konkretnych inwestycji. Wśród deweloperów Kielc są też większe holdingi budowlane działające na terenie kilku województw oraz firmy z innych części Polski (na przykład, z Warszawy) rozszerzające zakres swojej działalności o regiony.
Pierwszym krokiem w procesie weryfikacji firmy deweloperskiej jest sprawdzenie pozwolenia na budowę wybranej przez nas inwestycji. Możemy to zrobić online za pomocą oficjalnego serwisu ― Wyszukiwarki publicznej Rejestru Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń ― lub szeregu portali o nieruchomościach wyposażonych w system wyszukiwania pozwoleń na budowę. Kolejnym etapem jest zapoznanie się treścią przykładowej umowy deweloperskiej (a właśnie ten typ porozumienia jest stosowany w przypadku transakcji kupna nieruchomości) ― ten dokument nie może zawierać treści niekorzystnych dla kupującego i niezgodnych z przepisami prawa, musi też być wyposażony w szczegółowy prospekt informacyjny (załącznik do umowy, w którym podane są wszystkie merytoryczne informacje dotyczące standardu wykonania inwestycji).
Podstawowym źródłem wiedzy na temat rzetelności i wypłacalności firmy jest Krajowy Rejestr Długów (KRD), dostępny w sądach rejonowych, dzienniku urzędowym oraz online, na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Więcej danych na temat wybranej inwestycji znajdziemy w księgach wieczystych ― z nich się dowiemy, jaki typ własności obowiązuje do danej działki nieruchomości, czy jest ona obciążona hipoteką lub ewentualnych egzekucjami.
O reputacji firmy dowiemy się z opinii jej klientów oraz z historii i osiągnięć dewelopera ― warto zwrócić uwagę, czy należy do profesjonalnych organizacji branżowych i czy posiada wyróżnienia i nagrody.
W ofercie tutejszego rynku pierwotnego przeważają kameralne nieruchomości ― deweloperzy Kielc realizują zarówno kompleksy mieszkalne w koncepcji willowej, jak i osiedla składające się z wielorodzinnych budynków o wysokości 3-4 pięter. Spotkamy tu też szereg inwestycji o wyraźnym charakterze wielkomiejskim.
Wybór dewelopera jest jednym z kluczowych kryteriów wyboru inwestycji ― w przypadku, gdy ujawniliśmy jakiekolwiek naruszenia czy niezgodności po stronie dewelopera, najlepiej się powstrzymać przed współpracą z daną firmą.