Rynek nieruchomości aglomeracji śląskiej wyróżnia się niezwykle dynamicznym rozwojem, zwłaszcza w ciągu ostatnich lat. Nowelizujące się miasto przyciąga coraz więcej migrantów wewnętrznych ― pracowników, przedsiębiorców, studentów ― co sprawia, że działalność deweloperska również dość szybko się uaktywnia.
Do firm deweloperskich Katowic należą przede wszystkim przedsiębiorstwa lokalne, działające na terenie zarówno stolicy województwa, jak i jego miast-satelitów (Gliwic, Rybnika, Zabrza, Tychów i in.). Jest tu także obecnych kilku renomowanych ogólnopolskich deweloperów oraz firm wznoszących inwestycje głównie na terenie sąsiednich województw (przede wszystkim małopolskiego i dolnośląskiego). Dzisiaj na rynku nieruchomości Katowic działa blisko 30 firm deweloperskich.
Wybór odpowiedniego dewelopera jest tak samo istotnym etapem w procesie kupna mieszkania, jak badanie oferty rynku czy ocena walorów inwestycji. Z doświadczeń kupujących wiemy, jak to zrobić. Po pierwsze, mamy zapoznać się z historią firmy ― jak długo jest na rynku i jakie realizacje posiada. Możemy mieć większą pewność co do wiarygodności firmy z wieloletnim doświadczeniem i przekonującą listą ukończonych projektów, niż co do dopiero powołanej spółki. Mamy także pamiętać, że rzetelne firmy budowlane podpisują z nabywcami umowy deweloperskie (nie zaś inny rodzaj pogodzenia). Przy tym umowa musi zawierać prospekt informacyjny, w którym deweloper dostarcza szczegółowe dane dotyczące inwestycji.
Możemy się również zainteresować, czy nasz deweloper należy do renomowanych organizacji branżowych, jak na przykład Polski Związek Firm Deweloperskich, i czy posiada nagrody i wyróżnienia w konkursach oraz międzynarodowe i krajowe certyfikaty jakości.
Możemy zweryfikować dewelopera za pomocą oficjalnych źródeł informacji: w KRS znajdziemy dane rejestracyjne firmy, a z KRD dowiemy się o stanie finansowym firmy, jej ewentualnych zadłużeniach i prowadzonych wobec niej postępowaniach. Te rejestry są w otwartym dostępie, w tym w wersji online. Na temat aktualnego pozwolenia na budowę obowiązującego dla wybranej przez nas inwestycji możemy uzyskać informacje za pomocą publicznej wyszukiwarki RWDZ, w księgach wieczystych znajdziemy dane o właścicielach działki i typie własności, którą jest objęta, oraz ewentualnej hipotece. Przyda się też rzucić okiem na plan zagospodarowania przestrzennego ― z niego dowiemy się, co będzie się znajdować w okolicy naszej inwestycji w ciągu najbliższych lat.
Śląsk może zaoferować dość szeroki wybór nowych mieszkaniowych nieruchomości. Deweloperzy Katowic wznoszą głównie wielorodzinne inwestycje o zróżnicowanym standardzie ― od klasycznych osiedli mieszkalnych po prestiżowe kompleksy apartamentowe o zapleczu usługowym. Znajdziemy w Katowicach też szereg inwestycji typu jednorodzinnego (w zabudowie szeregowej, bliźniaczej lub wolnostojącej).
Stosując opisane powyżej narzędzia, możemy upewnić się co do wiarygodności i uczciwości każdej firmy deweloperskiej w Polsce. W przypadku, gdy ta weryfikacja ujawnia jakiekolwiek problemy, najlepszym rozwiązaniem będzie zrezygnować ze współpracy z nierzetelną firmą.