Nowe mieszkania Katowic od dewelopera — rynek pierwotny — 85 obiektów

Nowe inwestycje mieszkaniowe ― oferty nowych mieszkań i domów na sprzedaż

Trendy rynku nowych mieszkań w Katowicach

Katowice to miasto przemysłu, przedsiębiorczości, szkół i uczelni wyższych. Stolica województwa śląskiego prężnie rozwija się i zmienia się w nowoczesne centrum biznesu, kultury i rozrywki. Zaniedbane obszary poprzemysłowe podlegają rewitalizacji, nowe inwestycje budowlane realizowane są we wszystkich częściach miasta. Katowicki rynek nowego budownictwa mieszkaniowego rozwija się, zwiększa się liczba ofert, podnosi się standard wykonania i estetyczność architektury, rosną ceny.

Nowe mieszkania w Katowicach ― jakie są oferty?

Oferta nowych mieszkań na sprzedaż w Katowicach jest różnorodna, inwestycje deweloperskie realizowane są na terenie całego miasta, w tym w ścisłym centrum. Do wyboru w nowym budownictwie są rozległe wieloetapowe kompleksy mieszkaniowe, nowoczesne wieżowce, kameralne apartamentowce, osiedla domów jednorodzinnych.

Najpopularniejszymi na katowickim rynku deweloperskim są nowe mieszkania w budynkach wielorodzinnych, zlokalizowanych wokół centrum miasta. Takie nieruchomości oferowane są zarówno w dużych kompleksach mieszkaniowych, jak i w kameralnych apartamentowcach. Osiedla są o nowoczesnej i funkcjonalnej architekturze, oddawane są w dobrym standardzie, z rozbudowaną infrastrukturą własną i zadbanymi częściami wspólnymi, obejmują nisko kondygnacyjną i wysoką zabudowę.

Wśród inwestycji mieszkaniowych w Katowicach są również oferty nowego budownictwa jednorodzinnego. Domy w zabudowie szeregowej oraz bliźniaczej powstają głównie na przedmieściach, realizowane są o klasycznej oraz nowoczesnej architekturze, oddawane są z zagospodarowanym terenem i niezbędną infrastrukturą.

Osobliwością katowickiego rynku deweloperskiego jest duża ilość wieżowców mieszkalnych. W Katowicach wybudowano najwięcej wieżowców w Polsce nie licząc Warszawy, miasto przoduje w ilości wysokościowców na jednego mieszkańca oraz na km2. Mieszkania oferowane są zarówno w obiektach o przeznaczeniu multifunkcjonalnym, jak i o wyłącznie apartamentowym. 

Inwestycje deweloperskie coraz bardziej przyjazne użytkownikom?

Standard wykonania inwestycji mieszkaniowych w Katowicach ciągle się podnosi. Wśród podstawowych i niezbędnych elementów w nowym budownictwie są miejsca postojowe naziemne i w parkingach podziemnych, całodobowy monitoring i ogrodzenie terenu, cichobieżne windy, komórki lokatorskie, place zabaw dla dzieci.

Większość realizowanych w Katowicach nowych inwestycji budowlanych przystosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych i seniorów. Na parterze znajdują się osiedlowe sklepy i punkty gastronomiczne, teren i części wspólne są zagospodarowane, wokół budynków założone są chodniki i zielone trawniki.

Jakie są udogodnienia w nowych inwestycjach w Katowicach?

Oprócz niezbędnych udogodnień w katowickim nowym budownictwie często oferowane są dodatkowe rozwiązania. W budynkach projektują rowerownie, wózkownie, prywatne kluby fitness, przedszkola. Na wewnętrznych dziedzińcach znajdują się elementy małej architektury, strefy odpoczynku, siłownie plenerowe, tereny rekreacyjne.

Dla przechowywania rowerów przewidziane są stojaki, zadaszone wiaty, boksy rowerowe. W halach garażowych zaprojektowane są stacje ładowania samochodów elektrycznych lub przewidziana jest możliwość wyposażenia stanowiska postojowego w punkt ładowania.

Często oddawane w standardzie deweloperskim nowe mieszkania w Katowicach są wyposażone w inteligentne systemy zarządzania domem, wideodomofony, pakiety antysmogowe, wysokiej klasy drzwi antywłamaniowe, rolety zewnętrzne w lokalach na parterze.

Nowe mieszkania w Katowicach ― gdzie najlepiej kupić?

W stolice województwa śląskiego znajduje się pięć wyodrębnionych zespołów dzielnic: Zespół dzielnic śródmiejskich, Zespół dzielnic północnych, Zespół dzielnic zachodnich, Zespół dzielnic wschodnich oraz Zespół dzielnic południowych. Nowe inwestycje mieszkaniowe powstają na terenie całego miasta ― w centrum, dzielnicach sąsiadujących ze śródmieściem oraz na obrzeżach. Katowice są bardzo dobrze skomunikowane, środki transportu publicznego dostępne są w każdym zakątku miasta. Ceny nowych mieszkań na sprzedaż są zróżnicowane i od kilku lat rosną, średnia cena na rynku pierwotnym w Katowicach wynosi około 7500 zł za metr kwadratowy.

Najpopularniejszą i zarazem najtańszą lokalizacją są południowe dzielnice Katowic. Oddalone od centrum i przy tym dobrze skomunikowane dzielnice oferują dostęp do rozległych terenów zielonych (parków, lasów, rezerwatów), rozwiniętej infrastruktury handlowo-usługowej, licznych obiektów przeznaczonych dla dzieci. Średnia wartość mieszkania na rynku pierwotnym na Murckach, Piotrowicach-Ochojcu, Kostuchnie wynosi około 5100 zł za m2. Nieco droższe są Podlesie i Zarzecze, gdzie metr kwadratowy mieszkania w nowym budownictwie średnio kosztuje od 4900 do 5800 zł.

Bardziej miejskie, ale wciąż na uboczu są obszary Brynów, Ligota i Panewniki w Zespole dzielnic zachodnich. Średnia cena za metr kwadratowy nowego mieszkania tu wynosi około 6100 zł.

Najwięcej nowych mieszkań powstaje w okolicach Muchowca oraz Doliny Trzech Stawów. Jest to atrakcyjna lokalizacja, tuż przy Katowickim Parku Leśnym. Średnia wartość mieszkania na rynku pierwotnym tu wynosi około 7700 zł za m2.

Najdroższe nowe mieszkania na sprzedaż są w Śródmieściu, w skład którego wchodzą osiedla Paderewskiego-Muchowiec, Koszutka i Bogucice. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w nowym budownictwie tu mieści się w przedziale od 6600 do 9000 zł i zależy od lokalizacji, wielkości lokalu, standardu inwestycji i oferowanych udogodnień. 

Inwestycje deweloperskie w Katowicach ― nowoczesne budownictwo, wieżowce mieszkalne, rosnące ceny

Rynek nowego budownictwa w Katowicach prężnie rozwija się, wyróżnia się dużą liczbą wysokościowców mieszkalnych i nowoczesną architekturą. Inwestycje deweloperskie miasta ciągle podnoszą standard wykonania, rosną też ceny nowych mieszkań.