Mieszkania w nowych inwestycjach Katowic

Rynek pierwotny Katowice ― inwestycje deweloperskie
Lokalizacja
Miejscowość w okolicy Katowic
Bielsko-Biała
19 Inwestycji
Bieruń
3 Inwestycji
Bytom
4 Inwestycji
Będzin
8 Inwestycji
Chorzów
7 Inwestycji
Cieszyn
2 Inwestycji
Częstochowa
10 Inwestycji
Dąbrowa Górnicza
10 Inwestycji
Gliwice
17 Inwestycji
Jaworzno
1 Inwestycja
Knurów
2 Inwestycji
Kłobuck
2 Inwestycji
Mikołów
12 Inwestycji
Mysłowice
1 Inwestycja
Pszczyna
4 Inwestycji
Racibórz
4 Inwestycji
Ruda Śląska
1 Inwestycja
Rybnik
11 Inwestycji
Siewierz
1 Inwestycja
Skoczów
0 Inwestycji
Sosnowiec
16 Inwestycji
Tarnowskie Góry
0 Inwestycji
Tychy
7 Inwestycji
Ustroń
0 Inwestycji
Wisła
3 Inwestycji
Zabrze
5 Inwestycji
Świętochłowice
4 Inwestycji
Żory
6 Inwestycji
Żywiec
4 Inwestycji
Cena / m2
Cena / m2
3 478
14 954
3 478 14 954
Pokoje
Pokoje
1-pokojowe
22 Inwestycji
2-pokojowe
35 Inwestycji
3-pokojowe
39 Inwestycji
4+ -pokojowe
38 Inwestycji
Domy
10 obiektów
Zakończenie budowy
Zakończenie budowy
Oddane do użytku
26 Inwestycji
Dostępne od 2022
31 Inwestycji
Dostępne od 2023
18 Inwestycji
Dostępne od 2024+
21 Inwestycji
62 inwestycje mieszkaniowe

Rynek pierwotny w Katowicach

Katowice, ta tętniąca życiem stolica Górnego Śląska, od dawna przestały być tylko potężnym ośrodkiem przemysłowym – dzisiaj jest to duże centrum życia biznesowego całej południowej Polski, ważny ośrodek akademicki przyciągający studentów z kraju i spoza jego granic, oraz nowoczesna enklawa kultury.

Na terenie miasta aktywnie działają deweloperzy, rewitalizując tereny miasta i budując nowe inwestycje – Katowice są też pożądaną destynacją na przeprowadzkę i obiektem szczególnego zainteresowania inwestorów w nieruchomości.

Obecnie na terenie województwa śląskiego i Katowic działa ponad 40 firm deweloperskich – zarówno ogólnopolskich, jak i regionalnych, popyt na mieszkania wciąż jest wyższy od podaży.

Co buduje się w Katowicach?

Różnorodny charakter miasta sprawia, że tutejsze nowe budownictwo mieszkaniowe jest bardzo różnorodne – w Katowicach i okolicach miasta spotkamy niemal wszystkie typy nowoczesnych inwestycji.

Dominującą grupą są nieruchomości wielorodzinne – zarówno wieloetapowe rozległe kompleksy bloków wielorodzinnych położone w oddali od centrum, jak i wolnostojące nowe budynki o podwyższonym standardzie, zaplanowane bliżej śródmieścia.

Charakterystyczną grupą budowanych na terenie Katowic inwestycji są zrewitalizowane obiekty – kompleksy mieszkalne, apartamentowce i budynki wykonane na przebudowanych i odnowionych terenach poprzemysłowych. Takie inwestycje z reguły wyróżniają się wysokim standardem wykonania.

W obrębie katowickiego Śródmieścia znajdziemy też ciekawe inwestycje przewidujące rewitalizację zabytkowych kamienic – są to kameralne kompleksy apartamentów do użytku własnego lub na wynajem.

Spotkamy tu również liczne inwestycje wielkomiejskie – wieżowce apartamentowo-biurowe i modernistyczne budynki o zapleczu usługowym. Katowice plasują na drugim miejscu – po Warszawie – pod względem liczby wybudowanych wysokościowców na kilometr kwadratowy.

Powstają tu nie tylko apartamenty i nowe mieszkania – Katowice i okolice są terenem dobrze nadającym się do budownictwa jednorodzinnego. Zarówno w granicach miasta, jak i w miejscowościach satelitarnych, tworzących konurbację, są wznoszone nowe osiedla domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej, bliźniaczej, poniekąd też wolnostojącej, oraz inwestycje typu willi miejskich.

Gdzie w Katowicach powstają nowe mieszkania?

Nowoczesne inwestycje są budowane na terenie całego miasta – gdyby spojrzeć na mapę Katowic i konurbacji, nie znajdziemy żadnej dzielnicy pominiętej uwagą deweloperów. Lokalizacja z reguły wpływa na charakter nieruchomości oraz ich ceny.

Katowice są administracyjnie podzielone na pięć zespołów dzielnic – śródmiejskich, północnych, południowych, zachodnich oraz wschodnich, lecz żadna z nich nie ustępuje reszcie z punktu widzenia zaplecza infrastrukturalnego oraz dostępności komunikacji.

Wyraźny urbanistyczny charakter regionu sprawia, że mieszkanie deweloperskie w dowolnej dzielnicy Katowic oraz w miejscowościach sąsiadujących jest tak samo cenione na rynku.

Pod względem liczby realizowanych inwestycji góruje Zespół dzielnic południowych – tutejsza infrastruktura rekreacyjna i rozległe tereny zielone są doceniane przez młode osoby, seniorów oraz rodziny z dziećmi. Najprzystępniejsze cenowo są takie jednostki administracyjne, jak Murcki, Piotrowice-Ochojec czy Kostuchna, nieco droższe – Podlesie i Zarzecze.

Również popularne i przystępne są mieszkania w obrębie dzielnic zachodnich – takich jak Ligota, Panewniki czy Brynów, oraz w okolicach szczególnie zielonych jednostek pomocniczych  Muchowiec i Dolina Trzech Stawów.

Najatrakcyjniejsze lokalizacyjnie i najdroższe inwestycje powstają w obrębie katowickiego Śródmieścia – osiedli Koszutka, Bogucice i Paderewskiego-Muchowiec.

Należy też pamiętać o aglomeracyjnej specyfice konurbacji – Katowice nie posiadają tak ściśle określonych fizycznych granic, jakie mają inne miasta wojewódzkie, gdyż zlewają się z szeregiem miast-satelitów, na terenie których znajdziemy tak samo dużo ofert nowych mieszkań na sprzedaż.

Jakie są udogodnienia w inwestycjach deweloperskich?

Nowe apartamenty i mieszkania wznoszone w Katowicach posiadają cały wachlarz nowoczesnych udogodnień – od tych podstawowych do najbardziej luksusowe.

Wśród elementów podstawowej wewnętrznej infrastruktury nowych osiedli są takie udogodnienia, jak:

  • zagospodarowany teren, zaaranżowany zielenią, w pełni oświetlony, wyposażony w sieć dróg wewnętrznych oraz chodników;
  • infrastruktura dla zmotoryzowanych – wygodne podjazdy, naziemne parkingi, podziemne hale garażowe, indywidualne garaże, stacje ładujące do pojazdów elektrycznych i hybrydowych;
  • infrastruktura dla rowerzystów – stojaki, wiaty, stacje naprawy, rowerownie;
  • miejsca na przechowywanie – pomieszczenia wspólne na wózki, indywidualne komórki lokatorskie;
  • windy w budynkach o wysokości powyżej 2-3 kondygnacji;
  • infrastruktura dla seniorów i osób z niepełnosprawnością – szerokie chodniki i wygodne części wspólne, podnośniki, poręcze, specjalne miejsca postojowe itd.;
  • infrastruktura rekreacyjna – zielone strefy wypoczynku, mała architektura, place zabaw dla dzieci.

Nowoczesne osiedla są też często objęte monitoringiem i ogrodzone, wjazd na ich teren odbywa się poprzez sterowaną na pilota bramę. Z kolei, część inwestycji położonych w tętniących życiem dzielnicach śródmiejskich, posiada zintegrowany z przestrzenią miejską teren, wpływający na ogólne zagospodarowanie przestrzenne okolicy.

Wśród nowoczesnych udogodnień dostępnych w mieszkaniach od dewelopera – klimatyzacja, ogrzewanie podłogowe w wybranych partiach lokalu, filtry antysmogowe (szczególnie popularne w Katowicach ze względu na przemysłowy charakter regionu), oraz systemy inteligentnego domu.

W obrębie nowoczesnych katowickich osiedli nierzadko działają punkty handlowo-usługowe, nieraz też ośrodki edukacyjne oraz kluby mieszkańca.

W inwestycjach o wysokim standardzie przewidziano też dodatkową infrastrukturę, która przewidywać może usługi recepcji, dostęp do prywatnych stref relaksu i spa, siłowni, sal konferencyjnych, restauracji i barów.

Inwestycje jednorodzinne również są wyposażone w podstawowe udogodnienia – nasadzenia roślinne, wewnętrzne ciągi pieszo-jezdne, ogrodzenie terenu, oraz wspólne strefy rekreacyjne.

Dlaczego warto inwestować w mieszkania w Katowicach?

Nieruchomości inwestycyjne to sektor, który w ciągu ostatnich lat odczuwalnie kształtuje rynek pierwotny. Katowice zaś są coraz częściej oblegane przez inwestorów w nieruchomości, gdyż z tym miastem wiąże się wiele perspektyw intensywnego rozwoju. Posiadanie mieszkania na wynajem w Katowicach również jest opłacalną inwestycją – przyjeżdża tu dużo studentów, wynajmujących lokale długoterminowo, oraz osób podróżujących służbowo, które korzystają z usług najmu krótkoterminowego.

Wiele nowoczesnych apartamentów inwestycyjnych (w tym – mikroapartamentów oraz pokoi condohotelowych) jest w pełni gotowych do użytkowania oraz objętych kompleksową obsługą operatora najmu, co istotnie ułatwia gospodarowanie nieruchomością i pozwala na generowanie zysku z najmniejszym wysiłkiem ze strony właściciela.

Jakie są ceny nowych mieszkań w Katowicach?

Ceny nowych mieszkań w Katowicach nie należą do najniższych – są jednak dość konkurencyjne w skali kraju.

Najwyższe ceny zaobserwujemy w ogłoszeniach o sprzedaży mieszkań w obrębie katowickiego Śródmieścia oraz Muchowca.

Najtańsze mieszkania są położone na obrzeżach miasta oraz w miejscowościach satelitarnych (Chorzowie, Sosnowcu, Rudzie Śląskiej i in.).

Obliczając koszty związane z kupnem mieszkania w stanie deweloperskim, mamy też pamiętać o wydatkach na wykończenie i wyposażenie lokalu oraz konieczności zapłacenia podatku VAT, który dla mieszkań o powierzchni poniżej 150 m2 wynosi 8%. Nie obowiązuje on jednak w przypadku kupna lokalu inwestycyjnego, gdyż może być odliczony zarówno przy zawarciu transakcji na osobę prywatną, jak i na firmę.

Ceny nowych mieszkań Katowic

PokojeCena / m2Cena mieszkania
1-pokojowe
od ‍5 501 zł
od ‍162 300 zł
2-pokojowe
od ‍4 842 zł
od ‍217 930 zł
3-pokojowe
od ‍5 692 zł
od ‍271 200 zł
4+ -pokojowe
od ‍6 034 zł
od ‍425 964 zł