Nowe mieszkania Poznań

Nowe mieszkania na sprzedaż od dewelopera
127 inwestycji mieszkaniowych
Korter App
Korter App
Jeszcze wygodniej!
Wybieraj mieszkania i śledź etapy budowy w aplikacji Korter

Rynek pierwotny w Poznaniu

Poznań, stolica województwa wielkopolskiego jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, biznesowym, komunikacyjnym, kulturowym i edukacyjnym środkowo-zachodniej Polski. Przyciąga dużo przyjezdnych z kraju oraz spoza jego granic – zwłaszcza studentów oraz osoby poszukujące lepsze pracy. Taka popularność miasta sprawia, że coraz częściej powstają tu nowe inwestycje.

Poznań jest obecnie terenem działalności ponad 120 firm deweloperskich – krajowych, międzynarodowych, regionalnych i lokalnych. Rynek pierwotny oferuje nowoczesne inwestycje mieszkaniowe o standardzie zgodnym z obowiązującymi standardami budownictwa oraz stylistyką nowoczesnej architektury. Ceny mieszkań są stosunkowo stabilne i zachowują lekką tendencję w kierunku wzrostu.

Co buduje się w Poznaniu?

Oferta nowych inwestycji mieszkaniowych w Poznaniu jest liczna i różnorodna, i pod tym względem ten regionalny rynek nieruchomości potrafi dorównać największym ośrodkom wojewódzkim w kraju. Buduje się zarówno nowe osiedla wielorodzinne czy apartamenty, jak i bardziej kameralne kompleksy mieszkalne.

W aktualnej ofercie nieruchomości od dewelopera znajdziemy najwięcej inwestycji wielorodzinnych – jest to najbardziej zapotrzebowany rodzaj nowego budownictwa w większości miast wojewódzkich. Są to wieloetapowe rozległe kompleksy mieszkalne oraz wolnostojące nowoczesne bloki, a także kameralne apartamentowce położone w najróżniejszych lokalizacjach na mapie miasta.

Na terenie miasta buduje się nie tylko tradycyjne nowe mieszkania – Poznań posiada też szeroką ofertę apartamentów zaprojektowanych w inwestycjach typu willi miejskich, łączących dogodne położenie w lokalizacjach o rozwiniętej infrastrukturze z koncepcja zamieszkania w prywatnym domu, gdyż takie apartamenty często są wyposażone w przydomowe ogródki.

W centrum i sąsiadujących dzielnicach często powstają inwestycje mieszkaniowe o podwyższonym i wysokim standardzie – zarówno modernistyczne, jak i planowane na terenie byłych terenów przemysłowych bądź zaprojektowane w zrewitalizowanych kamienicach.

Ostatnimi czasy szczególną popularność na poznańskim rynku zyskują nowe apartamenty inwestycyjne – przeznaczone na wynajem krótko- lub długoterminowy. Część z nich jest dedykowana studentom i osobom podróżującym służbowo i jest wykonywana w koncepcji aparthoteli, mikroapartamentów bądź prywatnych akademików. W ofercie znajdziemy też przestronniejsze apartamenty w inwestycjach o ulepszonej infrastrukturze i zapleczu usługowym oraz rekreacyjnym.

Gdzie w Poznaniu powstają nowe mieszkania?

Nowe inwestycje deweloperskie są realizowane w najróżniejszych częściach Poznania – od Starego Miasta po dzielnice krańcowe, oraz w szeregu miejscowości satelitarnych otaczających stolicę Wielkopolski. Najwięcej nieruchomości mieszkaniowych w różnorodnych częściach miasta oferuje rynek pierwotny.

Poznań składa się z szeregu osiedli zróżnicowanych pod względem charakteru. Ścisłe centrum i otaczające je dzielnice posiadają charakter historyczny, wszechstronnie rozwiniętą infrastrukturę i są szczególnie interesujące pod względem inwestycyjnym. Dlatego też nowe nieruchomości realizowane w obrębie takich osiedli, jak Stare Miasto, Rataje, Święty Łazarz, Stare Winogrady, Sołacz, Grunwald Południe oraz Winiary. W ofercie nieruchomości od dewelopera ulokowanych w tych częściach miasta spotkamy przeważnie apartamentowce, kameralne inwestycje typu willi miejskich oraz kompleksy mieszkalne o podwyższonym standardzie.

Równie popularne wśród osób poszukujących nowego mieszkania na sprzedaż, ale nieco tańsze są takie osiedla, jak Jeżyce, Grunwald Północ oraz Winiary, a najdostępniejsze cenowo mieszkania kupimy w obrębie takich poznańskich jednostek administracyjnych, jak Starołęka-Minikowo-Marlewo, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria i Morasko-Radojewo.

Jakie są udogodnienia w inwestycjach deweloperskich?

Nowe budynki wznoszone w Poznaniu są projektowane z uwzględnieniem najnowszych wymagań dotyczących wewnętrznej infrastruktury: w zależności od klasy inwestycji będą to udogodnienia podstawowe, o podwyższonym standardzie oraz o standardzie premium.

Do podstawowych elementów zagospodarowania należą zwłaszcza:

  • zadbany i przemyślany teren osiedla, z chodnikami i drogami wewnętrznymi, oświetlony, zaaranżowany różnorodną zielenią;
  • wystarczająca liczba miejsc postojowych – w wydzielonych naziemnych strefach, podziemnych halach garażowych, w indywidualnych garażach zaprojektowanych w kondygnacji podpiwniczonej lub wolnostojących budynkach garażowych;
  • infrastruktura dla osób niepełnosprawnych i seniorów – przestrzeń bezbarierowa, szerokie chodniki z bezpieczną nawierzchnią, duże windy, wyodrębnione miejsca parkingowe;
  • miejsca na przechowywanie rzeczy – piwnice, komórki lokatorskie, wspólne przechowalnie wózków i rowerów;
  • infrastruktura dla rowerzystów – specjalne ścieżki, stojaki, zadaszone wiaty; 
  • podstawowa infrastruktura dla dzieci – place zabaw na świeżym powietrzu, wewnętrzne bawialnie, przestrzenie integracyjne;
  • podstawowa infrastruktura rekreacyjna – wspólne strefy zielone, polany piknikowe i grillowe, strefy do aktywnego wypoczynku, siłownie outdoorowe, boiska.

Do udogodnień o podwyższonym standardzie i standardzie premium możemy zaliczyć takie, jak autonomiczna infrastruktura handlowo-usługowa na terenie osiedla, własne placówki oświatowe, strefy fitness i spa, baseny i saunarium, restauracje, bary i kawiarnie, sale konferencyjne do wynajęcia, sale klubowe, strefy coworkingu i inne.

Dlaczego warto inwestować w mieszkania w Poznaniu?

Mieszkanie deweloperskie w Poznaniu jest też pewną lokatą kapitału, gdyż ceny nieruchomości stopniowo idą w górę i nie spadają nawet w warunkach kryzysu gospodarczego, a popyt na wynajem długo- i krótkoterminowy nie maleje, szczególnie biorąc pod uwagę charakter miasta i perspektywy jego rozwoju. Dlatego coraz większy odsetek mieszkań od dewelopera jest kupowanych w celu wynajmu.

Na poznańskim rynku deweloperskim znajdziemy też coraz więcej ogłoszeń o sprzedaży mikroapartamentów – atutami takiego lokalu dla inwestora jest mały metraż, co wiąże się z niższym kosztem mieszkania, oraz dodatkowe udogodnienia infrastrukturalne i pełna obsługa nieruchomości tego typu.

Ponadto przy zakupie lokalu inwestycyjnego – zarówno na firmę, jak i na osobę fizyczną – możemy uzyskać zwrot podatku VAT, który w przypadku mieszkań o metrażu poniżej 150 m2 wynosi 8%, a dla większych lokali – 23%.

Jakie są ceny nowych mieszkań w Poznaniu?

Poznański rynek nieruchomości posiada stosunkowo umiarkowane ceny, niższe, niż w szeregu innych dużych ośrodków wojewódzkich. Tym niemniej, zachowuje się tutaj tendencja wzrostowa.

Najtaniej kupimy mieszkania w stanie deweloperskim w obrębie osiedli krańcowych (na przykład, Morasko-Radojewo) oraz miejscowości położonych pod Poznaniem (Baranowo, Komorniki, Plewiska, Luboń, Swarzędz, Gruszczyn).

Najwyższe ceny mieszkań obserwujemy na terenie takich osiedli, jak Stare Miasto, Wilda, Jeżyce, Łazarz, Łacina, Sołacz, Górczyn i inne.

Przy zakupie mieszkania od dewelopera należy pamiętać o konieczności doliczenia kosztów wykończenia i wyposażenia lokalu. Dobrą wiadomością dla osób kupujących nieruchomości z pierwszej ręki jest to, że w przypadku kupna takiego lokalu nie musimy płacić podatku od czynności cywilnoprawnych, który zapłacimy przy zakupie mieszkania używanego i który wynosi 2% od wartości nieruchomości.

Ceny inwestycji mieszkaniowych w innych miastach

Lubońod ‍7 226 zł / m2
Suchy Lasod ‍6 300 zł / m2
Zalasewood ‍6 900 zł / m2
Skórzewood ‍8 300 zł / m2
Czapuryod ‍6 496 zł / m2
Czerwonakod ‍5 916 zł / m2
Kruszewniaod ‍6 138 zł / m2
Koninkood ‍5 286 zł / m2
Kleszczewood ‍6 316 zł / m2
Rokietnicaod ‍5 415 zł / m2
Gwiazdowood ‍6 805 zł / m2
Dopiewood ‍7 182 zł / m2
Murowana Goślinaod ‍6 378 zł / m2
Kostrzynod ‍7 200 zł / m2
Kórnikod ‍4 500 zł / m2