Nowe mieszkania Rzeszów

Nowe mieszkania na sprzedaż od dewelopera
41 inwestycji mieszkaniowych

Rynek pierwotny w Rzeszowie

Stolica województwa podkarpackiego jest jednym z najważniejszych centrów aglomeracyjnych we wschodniej części Polski – przyjeżdża tu wiele osób poszukujących pracy oraz studentów, miasto jest siedzibą wielu firm i korporacji oraz dużym ośrodkiem przemysłowym.

Dlatego na terenie miasta rozwija się rynek pierwotny – Rzeszów jest obecnie placówką działalności dla ponad czterdziestu firm deweloperskich oferujących nowoczesne mieszkania i domy. Lokalne nieruchomości od dewelopera wyróżniają się modernistyczną architekturą i są realizowane zgodnie z wymaganiami dotyczącymi budownictwa mieszkaniowego. Standard planowanych inwestycji jest coraz wyższy, ceny zaś pozostają na stosunkowo przystępnym poziomie. 

Co buduje się w Rzeszowie?

Oferta nieruchomości z pierwszej ręki w Rzeszowie jest bardzo szeroka i różnorodna – buduje się tu zarówno wieloetapowe osiedla mieszkalne i tradycyjne wolnostojące bloki, jak i kameralne wille miejskie czy inwestycje apartamentowe utrzymane w koncepcji jednorodzinnej.

Najwięcej jest nowych osiedli wielorodzinnych – realizowane są głównie w okolicach osiedla Nowe Miasto oraz w pobliżu doliny rzeki Wisłok. Są to zarówno rozległe kompleksy składające się z bloków o niskiej, średniowysokiej lub wysokiej zabudowie, jak i bardziej kameralne realizacje – kompleksy apartamentów zaprojektowane w budynkach o maksymalnej wysokości 3-4 kondygnacji naziemnych oraz utrzymane w stylu nowego budownictwa willowego.

W Rzeszowie powstaje też dużo wieżowców apartamentowych – wysokość niektórych z nich sięga ponad 50 metrów. Takie gmachy wpływają na architektoniczny obraz miasta i przyczyniają się do modernizacji jego infrastruktury. Przeznaczenie takich wieżowców może być różne – mogą to być kompleksy apartamentów sprzedawanych osobom poszukującym lokalu w wysokim standardzie, bądź też inwestycje o charakterze łączonym, składające się z sektorów mieszkalnego, inwestycyjnego, biurowego, usługowego i innych. Oznacza to, że w obrębie tego typu inwestycji znajdziemy oferty lokali inwestycyjnych na sprzedaż.

Dużo kameralniej jest na obrzeżach Rzeszowa – tu buduje się głównie nowe budynki wielorodzinne o niskiej i średniowysokiej zabudowie, w których kupimy mieszkanie deweloperskie w cenie odczuwalnie niższej, niż w położonych bliżej centrum dzielnicach.

Gdzie w Rzeszowie powstają nowe mieszkania?

Nowe osiedla mieszkalne znajdziemy w dowolnym punkcie na mapie Rzeszowa – zarówno bliżej centrum, jak i na obrzeżach miasta. Lokalizacja nieco modyfikuje charakter realizowanych inwestycji oraz wpływa na cenę mieszkania, a nabywcy mają do wyboru różne pod względem charakteru części miasta – bardziej kameralne lub bardziej urbanistyczne, oddalone od centrum bądź położone w jego bezpośrednim sąsiedztwie. 

Największą popularnością wśród deweloperów i nabywców cieszy się osiedle Nowe Miasto – jest to obszar łączący w sobie cechy pożądane dla większości osób poszukujących własnego mieszkania. Jest zlokalizowany blisko centrum i wyposażony we wszechstronnie rozwiniętą infrastrukturę, umożliwia dogodny dojazd do dowolnej części miasta oraz dostęp do terenów zielonych. Ceny tutejszych nieruchomości z pierwszej ręki są jednymi z najwyższych na podkarpackim rynku.

Podobnie pod względem cenowym prezentują się osiedla Śródmieście, Pułaskiego, Generała Grota Roweckiego oraz inne otaczające Śródmieście obszary administracyjne.

Nieco tańsze, ale nie mniej popularne, niż Nowe Miasto są takie rzeszowskie osiedla, jak Pobitno, Słocina czy Drabinianka, a do najtańszych należą takie jednostki administracyjne, jak Zalesie, Wilkowyja i Baranówka.

Również dostępne cenowo i przeważnie kameralne nieruchomości mieszkaniowe powstają na terenie krańcowych osiedli miasta, takich jak Załęże, Kotuli, Staromieście, Bzianka i inne, oraz w miejscowościach satelitarnych – w Miłocinie, Budziwoju, Kielanówce, Dworzysku, Świlczy.

Jakie są udogodnienia w inwestycjach deweloperskich?

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania nabywców deweloperzy działający na terenie Rzeszowa ciągle podnoszą standard swoich realizacji, co sprawia, że w nowym budownictwie spotkamy wszelkie możliwe udogodnienia, różniące się jedynie w zależności od standardu inwestycji.

Wśród podstawowych udogodnień – tych, bez których nie obejdzie się żadna nowoczesna inwestycja – są:

  • infrastruktura dla osób zmotoryzowanych: parkingi naziemne i podziemne, indywidualne garaże, wiaty;
  • zagospodarowanie terenu: trawniki, chodniki, elementy oświetleniowe, mała architektura, drogi dojazdowe, przestrzeń przyjazna wszystkim kategoriom mieszkańców;
  • ułatwienia dla seniorów i osób z niepełnosprawnością: podjazdy, poręcze, szerokie chodniki o bezpiecznej nawierzchni, brak barier architektonicznych, duże windy, specjalne miejsca parkingowe;
  • place zabaw dla dzieci oraz wewnętrze bawialnie;
  • infrastruktura dla rowerzystów: stojaki, rowerownie, wiaty, stacje naprawy;
  • pomieszczenie do przechowywania – wspólne i indywidualne.

Wiele nowoczesnych osiedli posiada też podstawową infrastrukturę handlowo-usługową na terenie inwestycji – najczęściej to są sklepy spożywcze, punkty naprawy, punkty odbioru i nadania paczek, salony kosmetyczne, sale fitness, kawiarnie i restauracje.

Inwestycje o podwyższonym i wysokim standardzie mogą też posiadać takie udogodnienia, jak prywatne strefy fitness, strefy spa, baseny, saunaria, zaplecze gastronomiczne, sale konferencyjne, strefy coworkingu, usługi sprzątania i concierge.

W nowoczesnych mieszkaniach montowane są trzyszybowe okna zwiększające izolację akustyczną, czasem też filtry antysmogowe, klimatyzacja, ogrzewanie podłogowe, system inteligentnego domu, domofony / wideofony oraz inne podstawowe instalacje.

Dlaczego warto inwestować w mieszkania w Rzeszowie?

Inwestowanie w nieruchomości jest w ostatnich latach najpopularniejszym i najpewniejszym sposobem lokowania kapitału, gdyż rynek mieszkaniowy nie ulega wpływom żadnych kryzysów i zachowuje tendencję wzrostową. Jest to główny powód, dlaczego coraz więcej inwestorów, zamiast wybierać lokatę bankową, kupuje nowe mieszkania. Rzeszów jest perspektywicznym obszarem dla inwestora w nieruchomości, ponieważ prężnie się rozwija i stabilnie przyciąga osoby wytwarzające popyt w sektorze wynajmu, przede wszystkim długoterminowego. Jest to najbardziej rozpowszechniony sposób generowania dochodu dla właścicieli mieszkań w nowym budownictwie wielorodzinnym.

Oferta lokali inwestycyjnych jest skierowana raczej do tych, kto stawia na wynajem krótkoterminowy – dlatego większość kompleksów nowych apartamentów realizowanych specjalnie na potrzeby inwestycyjne jest objętych pełną obsługą i sprzedawanych nie w stanie deweloperskim, lecz z pełnym wykończeniem wnętrz i wyposażeniem lokali pod klucz.

Jakie są ceny nowych mieszkań w Rzeszowie?

W całej Polsce rosną ceny na nowe inwestycje – Rzeszów też nie jest wyjątkiem, lecz obecne stawki za metr kwadratowy w nowym budownictwie w stolicy Podkarpacia są niższe, niż w innych centrach wojewódzkich.

Najwyższe ceny zaobserwujemy w ogłoszeniach o sprzedaży lokali inwestycyjnych oraz apartamentów o wysokim standardzie – niezależnie od ich lokalizacji na mapie miasta.

Najtańsze mieszkanie deweloperskie kupimy w krańcowych dzielnicach Rzeszowa oraz okolicznych miejscowościach.

Kupując mieszkanie od dewelopera, pamiętajmy o konieczności zapłacenia podatku VAT w wysokości 8% dla lokali o metrażu poniżej 150 m2. Jeśli zaś powierzchnia wybranego przez nas apartamentu przekracza tę liczbę – zapłacimy 23% podatku.

Nie dotyczy to jednak lokali inwestycyjnych – niezależnie od metrażu możemy odliczyć ten podatek zarówno przy zakupie na firmę, jak i na osobę fizyczną.

Przy zakupie nieruchomości z pierwszej ręki nie płacimy też podatku od czynności cywilnoprawnych – 2% od całości kosztu mieszkania.

Ceny inwestycji mieszkaniowych w innych miastach

Dębicaod ‍5 981 zł / m2
Przemyślod ‍7 224 zł / m2
Tarnówod ‍8 500 zł / m2
Biłgorajod ‍7 000 zł / m2
Nowy Sączod ‍7 677 zł / m2
Busko-Zdrójod ‍6 520 zł / m2
Krynica-Zdrójod ‍9 914 zł / m2
Kazimierza Wielkaod ‍9 300 zł / m2
Bochniaod ‍6 813 zł / m2
Niepołomiceod ‍6 139 zł / m2
Kielceod ‍7 268 zł / m2
Czarnochowiceod ‍9 395 zł / m2
Wieliczkaod ‍8 811 zł / m2
Świdnikod ‍8 800 zł / m2
Lublinod ‍8 577 zł / m2
Skarżysko-Kamiennaod ‍6 850 zł / m2
Krakówod ‍12 969 zł / m2
Kraków i okoliceod ‍12 321 zł / m2
Mysleniceod ‍8 566 zł / m2
Zielonkiod ‍9 970 zł / m2