Nowe mieszkania Olsztyn

Nowe mieszkania na sprzedaż od dewelopera
22 inwestycje mieszkaniowe

Rynek pierwotny w Olsztynie

Olsztyn to kluczowy strategiczny punkt Warmii i Mazur oraz największe miasto regionu. Jest ważnym ośrodkiem edukacyjnym, gospodarczym i kulturowym, odgrywa też istotną rolę w infrastrukturze drogowej północnej Polski.

Ostatnimi czasy Olsztyn cieszy się szczególnie intensywnym napływem nowych mieszkańców, gdyż często jest odpowiedzią na poszukiwania osób chcących osiedlić się w miejscowości stosunkowo kameralnej, ale posiadającej dobrą infrastrukturę i mającej wygodne położenie na mapie kraju. Właśnie dlatego tutaj z roku na rok powstają nowe inwestycje.

Olsztyn jest obecnie obszarem działalności blisko 30 firm deweloperskich – są to zarówno duże ogólnopolskie grupy spółek, jak i lokalne przedsiębiorstwa.

Co buduje się w Olsztynie?

Na terenie Olsztyna powstają różnorodne nowoczesne inwestycje mieszkaniowe – oferta jest zarówno zróżnicowana pod względem asortymentu, jak i posiada dużą rozpiętość cen. W nowym budownictwie na terenie miasta dominują nowe osiedla wielorodzinne oraz kameralne inwestycje apartamentowe. Największą popularnością cieszą się nowe mieszkania.

Olsztyn oferuje różnorodne typy inwestycji wielorodzinnych na wybór – są to wieloetapowe kompleksy oraz pojedyncze wolnostojące bloki mieszkalne, zarówno o niskiej, jak i wyższej zabudowie. Łączy ich modernistyczna stylistyka i dobry standard wykonania.

W Olsztynie nie brakuje też lokali inwestycyjnych na sprzedaż – takie inwestycje zazwyczaj są ulokowane w centralnych częściach miasta i posiadają bardzo różnorodny charakter. Są to zarówno apartamenty i mini-apartamenty zaprojektowane w odrestaurowanych zabytkowych kamienicach lub innych zrewitalizowanych obiektach, jak i nowoczesne kompleksy typu condohoteli.

Ciekawym charakterystycznym typem zabudowy centralnych części Olsztyna są nowoczesne wielofunkcyjne urbanistyczne kompleksy wykonane w koncepcji mix-used i łączące w sobie część mieszkalną z zapleczem usługowym, biurowym oraz kulturowym. Lokale w takich inwestycjach są chętnie kupowane zarówno do użytku własnego, jak i w celach wynajmu długoterminowego.

Wszystkie nowoczesne inwestycje wznoszone na terenie Olsztyna odpowiadają aktualnym wymaganiom dotyczącym budownictwa mieszkaniowego oraz są zgodne z wytycznymi co do efektywności energetycznej mieszkań.

Gdzie w Olsztynie powstają nowe mieszkania?

Mieszkania od dewelopera znajdziemy w każdym punkcie na mapie miasta. Różnorodny charakter dzielnic pozwala na realizację każdego typu nieruchomości, który jest w stanie zaoferować rynek pierwotny.

Olsztyn jest administracyjnie podzielony na 23 osiedla, i najchętniej oswajane przez deweloperów są takie jednostki administracyjne, jak Mazurskie, Pieczewo, Dajtki, Podleśne, Wojska Polskiego, Kortowo, Jaroty, Generałów oraz Zielona Górka. Właśnie tutaj buduje się najwięcej nowych budynków wielorodzinnych, gdyż te osiedla są ulokowane w oddali od centrum, a zarazem posiadają całą niezbędną infrastrukturę i są dobrze połączone z pozostałymi częściami Olsztyna. Najprzystępniejsze cenowo są osiedla przygraniczne – takie jak Redykajny, Gutkowo czy Bartąg.

Sporo nowych inwestycji o podwyższonym standardzie jest planowanych w obrębie centralnych osiedli – takich jak Śródmieście, Kętrzyńskiego, Kościuszki, Zatorze, Podgrodzie, Pojezierze, Kormoran, Grunwaldzkie, Nad Jeziorem Długim. Te jednostki administracyjne oferują bezpośredni dostęp do głównych atrakcji miasta, co jest szczególnie cenione przez osoby pracujące oraz inwestorów w nieruchomości.

Jakie są udogodnienia w inwestycjach deweloperskich?

Nowe apartamenty i mieszkania w Olsztynie są wyposażane we wszelkiego rodzaju udogodnienia – od podstawowych po specjalistyczne, oferowane w inwestycjach o standardzie premium.

Do tych podstawowych należą takie elementy infrastruktury, jak:

  • zagospodarowany teren osiedla, aranżacje roślinne w częściach wspólnych, oświetlenie;
  • infrastruktura zapewniająca bezpieczeństwo – ogrodzenie terenu, ochrona, monitoring;
  • miejsca parkingowe – podziemne hale garażowe, naziemne parkingi, boksy garażowe, indywidualne garaże w bryle budynków;
  • podstawowa infrastruktura rekreacyjna – wspólne strefy zielone, siłownie pod chmurką, strefy piknikowe;
  • infrastruktura dla dzieci – place zabaw na świeżym powietrzu, wewnętrzne bawialnie, przestrzenie integracyjne;
  • ułatwienia dla seniorów i osób z niepełnosprawnością – bezbarierowa przestrzeń, wygodne nawierznie i podjazdy, poręcze, szerokie windy, chodniki i części wspólne.

Nierzadko nowoczesne osiedla mieszkalne posiadają też zaplecze usługowe – na parterach budynków są projektowane pomieszczenia pod wynajem przez właścicieli lokali handlowych i usługowych, takich jak sklepy spożywcze, salony kosmetyczne, punkty naprawy. Na terenie inwestycji mogą być też dostępne punkty odbioru paczek.

Inwestycje wykonane w koncepcji mix-used posiadają całe autonomiczne zaplecze usługowo-rozrywkowe stanowiące integralną część przestrzeni miejskiej: w obrębie takich inwestycji mogą działać bary i restauracje, kluby artystyczne i galerie sztuki, coworkingi, sale klubowe, strefy fitness i spa, różnorodne punkty handlowe.

Mieszkania są również wyposażane w dodatkowe udogodnienia, takie jak trzyszybowe okna, często panoramiczne lub/i przesuwne, typu porte fenetre, klimatyzację, ogrzewanie podłogowe, systemy inteligentnego sterowania mediami (smart-home).

W nowych inwestycjach deweloperskich są powszechnie wdrażane innowacyjne rozwiązania, takie jak panele fotowoltaiczne na dachach budynków służące do zasilania części wspólnych lub stacje ładujące pojazdy elektryczne.

Dlaczego warto inwestować w mieszkania w Olsztynie?

Mieszkanie deweloperskie w Olsztynie może być nie tylko udaną decyzją dla osób poszukujących własnego lokum, ale też bardzo opłacalną inwestycją dla tych, kto chciałby ulokować swoje oszczędności. Bowiem Olsztyn jest centralnym punktem Warmii i Mazur – regionu o niezwykłym potencjale turystycznym, przyciągającym osoby z różnych zakątków Polski oraz spoza jej granic, a także centrum wojewódzkim, do którego przeprowadzają się osoby z całego regionu.

W ofercie deweloperskiej spotkamy też coraz więcej ogłoszeń o sprzedaży apartamentów dedykowanych pod wynajem – o standardowej powierzchni bądź wykonanych w formacie “mini” lub “mikro”, najczęściej oddawanych z wykończeniem i wyposażeniem oraz objętych profesjonalną obsługą zarządzania najmem.

Jakie są ceny nowych mieszkań w Olsztynie?

Mimo, że Olsztyn nie należy do największych ośrodków urbanistycznym w Polsce, ceny mieszkań z rynku pierwotnego nie są tu najniższe, choć też dużo przystępniejsze, niż na kluczowych rynkach regionalnych kraju.

Najdroższe mieszkania w Olsztynie są położone w obrębie centralnych osiedli, a zwłaszcza Śródmieścia. Najtańsze zaś znajdują się na obrzeżach miasta oraz na przedmieściach.

Do kosztu mieszkania w stanie deweloperskim należy doliczyć też kwotę, którą planujemy wydać na jego wykończenie i wyposażenie, oraz podatek VAT w wysokości 8% (dla mieszkań o powierzchni poniżej 150 m2) lub 23% (dla lokali o metrażu powyżej 150 m2). Podatek VAT jest odliczany przy zakupie nieruchomości inwestycyjnych, zarówno na osobę fizyczną, jak i na firmę.

Ceny inwestycji mieszkaniowych w innych miastach

Olsztyn i okoliceod ‍7 851 zł / m2
Dywityod ‍7 800 zł / m2
Bartągod ‍7 363 zł / m2
Barczewood ‍4 650 zł / m2
Olsztynekod ‍5 847 zł / m2
Biskupiecod ‍6 007 zł / m2
Ostródaod ‍9 000 zł / m2
Mrągowood ‍8 646 zł / m2
Mikołajkiod ‍20 145 zł / m2
Elblągod ‍7 372 zł / m2
Giżyckood ‍6 901 zł / m2
Brodnicaod ‍5 600 zł / m2
Krynica Morskaod ‍16 000 zł / m2
Malborkod ‍6 105 zł / m2
Ciechanowod ‍6 100 zł / m2
Nowy Dwór Gdańskiod ‍11 027 zł / m2
Ostrołękaod ‍5 320 zł / m2
Stegnaod ‍11 066 zł / m2
Jantarod ‍14 000 zł / m2