W Olsztynie i okolicach jest obecnie wznoszonych kilkadziesiąt nowych inwestycji mieszkaniowych o zróżnicowanym standardzie. W ich realizacji bierze udział ponad 20 firm budowlanych.
Wśród firm deweloperskich Olsztyna najwięcej jest przedsiębiorstw regionalnych, których działalność obejmuje kilka sąsiednich województw. Są też ogólnopolskie holdingi budowlane oraz filie międzynarodowych firm. Deweloperzy Warmii i Mazur posiadają zróżnicowane doświadczenie ― część firm już od kilku dziesięcioleci działa na lokalnym rynku, obecne tu są też młode, nowo utworzone firmy deweloperskie.
Pierwszym logicznym krokiem będzie zapoznanie się z historią firmy ― od jak dawna działa na rynku nieruchomości, jakie osiągnięcia posiada, jakie zrealizowane projekty ma w swoim portfolio. Istotną rolę w wizerunku firmy odgrywają także opinie klientów ― możemy je poznać w domyślnych “wizytówkach” firm w Google’u, na portalach społecznościowych oraz tematycznych forach mieszkańców.
Oznaką dobrego dewelopera jest także członkostwo w czołowych stowarzyszeniach deweloperów, na przykład, Polskim Związku Firm Deweloperskich, oraz posiadanie certyfikatów jakości. Najbardziej uznanym polskim wyróżnieniem potwierdzającym wiarygodność firmy budowlanej jest Certyfikat Dewelopera przyznawany przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa.
Odpowiedzialny klient zawsze weryfikuje firmę, z którą podpisuje poważne umowy ― w przypadku firmy deweloperskiej musimy to robić koniecznie. Przy tym mamy sprawdzić zarówno spółkę, jak i działkę ziemi, na której jest ulokowana wybrana inwestycja, ponieważ kwestie związane z prawem własności działki są kluczowe w przypadku kupna nieruchomości. Tak więc, firmę możemy sprawdzić poprzez Krajowy Rejestr Sądowy i Krajowy Rejestr Długów ― w tych źródłach znajdziemy dane o formie prawnej i stanie finansowym firmy, ewentualne komunikaty o upadłości czy postępowaniach administracyjnych lub sądowych. Do sprawdzenia statusu działki gruntu mamy zastosować kilka narzędzi. Po pierwsze, musimy się upewnić, że inwestycja jest realizowana na podstawie pozwolenia na budowę ― zrobimy to za pomocą Rejestru Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń, dostępnego online w postaci publicznej wyszukiwarki. Po drugie, mamy się dowiedzieć, jaka forma własności obowiązuje dla działki, kto jest jej aktualnym właścicielem i czy nie jest obciążona hipoteką ― w tym celu sięgniemy do ksiąg wieczystych, które możemy znaleźć w lokalnych sądach rejonowych lub też online, na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Spotkamy tu przeważnie kameralne nieruchomości ― deweloperzy Olsztyna najczęściej realizują osiedla o niskiej lub średniowysokiej zabudowie, zarówno typu wielorodzinnego, jak i jednorodzinnego. W Olsztynie jest wznoszonych też szereg inwestycji wyraźnie wielkomiejskich oraz kompleksów apartamentowych.
Nieskomplikowana procedura samodzielnej weryfikacji dewelopera potrafi ubezpieczyć przed zawarcie umowy z nierzetelną firmą, więc nie należy lekceważyć tego etapu w procesie kupna własnego mieszkania.