Krakowski rynek pierwotny jest atrakcyjnym polem do działalności firm deweloperskich zarówno ze względu na popularność tej lokalizacji wśród inwestorów w nieruchomości, jak i ogólny rozwój miasta.
Do deweloperów Krakowa należą duże firmy działające na terenie całego kraju, mniejsze lokalne zakłady budowlane, przedstawicielstwa międzynarodowych firm deweloperskich. Część z nich zajmuje się wyłącznie budownictwem mieszkaniowym, niektóre firmy specjalizują się w zabudowie o podwyższonym standardzie i rewitalizacji zabytkowych obiektów, są też uniwersalni, wielokierunkowi deweloperzy. Kraków jest obecnie terenem działania blisko 170 firm budowlanych.
Przy wyborze nieruchomości koniecznym warunkiem jest zwracanie uwagi na renomę i reputację firmy deweloperskiej realizującej daną inwestycję. O wiarygodności dewelopera świadczyć będzie kilka kluczowych czynników, i pierwszym z nich jest zgodność z przepisami prawa. Na nią składa się legalność budownictwa ― konieczne jest posiadanie pozwolenia na budowę ― oraz przestrzeganie norm postępowania w trakcie zawierania transakcji kupna mieszkania. Chodzi tu przede wszystkim o umowę deweloperską uzupełnioną w szczegółowy prospekt informacyjny jako podstawę współdziałania dewelopera i nabywcy oraz otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy jako sposób na rozliczanie się z tytułu tej umowy.
Klient może zweryfikować wybraną firmę deweloperską bez zbędnego wysiłku ― wszystkie informacje, zarówno dotyczące doświadczenia dewelopera na rynku, jak i dane z państwowych rejestrów są dostępne online. Dewelopera należy sprawdzać przede wszystkim w KRD (forma prawna, kapitał, wierzytelności i zaległości firmy) i rejestrze ksiąg wieczystych (dane dotyczące własności działki, hipoteki, egzekucji z nieruchomości). Oznaką rzetelności firmy będzie też zawartość umowy deweloperskiej i prospektu informacyjnego ― przed rozważaniem opcji zawarcia takiej umowy z konkretnym deweloperem należy poprosić o okazanie przykładu tego dokumentu w celu zapoznania się z jego treścią.
O wiarygodności firmy deweloperskiej świadczyć też będą jej uczestnictwo w organizacjach i stowarzyszeniach branżowych (dla branży budowlanej to przede wszystkim Polski Związek Firm Deweloperskich i Polski Związek Pracodawców Budownictwa). Aktywność firmy w branży ― udział w targach, konkursach, projektach publicznych, posiadanie nagród i wyróżnień ― także będą potwierdzeniem dobrej reputacji firmy.
W ofercie rynku pierwotnego stolicy Małopolski znajdziemy najróżniejsze nieruchomości. Deweloperzy Krakowa realizują inwestycje mieszkaniowe o zróżnicowanym standardzie i specyfice ― na obrzeżach lub na terenach zielonych miasta to będą kameralne jednorodzinne osiedla, w “sypialniach” ― klasyczne kompleksy bloków mieszkalnych, bliżej historycznego centrum ― luksusowe apartamentowce, w tym ulokowane w zrewitalizowanych kamienicach.
Z doświadczeń kupujących jednoznacznie wynika, że poświęcenie czasu na weryfikację dewelopera przed zawarciem umowy potrafi zapobiec poważnym problemom mogącym wystąpić na drodze kupna mieszkania.