Nowe mieszkania Krakowa od dewelopera — rynek pierwotny — 248 obiektów

Nowe inwestycje mieszkaniowe ― oferty nowych mieszkań i domów na sprzedaż

Trendy rynku nowych mieszkań w Krakowie

Rynek deweloperski Krakowa jest jednym z największych w Polsce. Oferta nowych mieszkań na sprzedaż jest bardzo różnorodna, inwestycje deweloperskie realizowane są na terenie całego miasta. Sprzedaż nieruchomości mieszkaniowej rośnie z roku na rok, podnosi się też standard wykonania. Rozwoju rynku i nowego budownictwa mieszkaniowego w Krakowie sprzyjają rekordowe liczby oddawanych do użytku powierzchni biurowych, duża ilość uczelni i szkół wyższych, ciągły wzrost liczby turystów odwiedzających dawną stolicę Polski. Ceny nowych mieszkań w Krakowie są zróżnicowane i od kilku lat rosną.

Nowe mieszkania w Krakowie - jakie są oferty?

Rynek nowych mieszkań w Krakowie jest bardzo różnorodnym pod względem ofert. Wśród inwestycji deweloperskich do wyboru są budynki wielorodzinne i rozległe wieloetapowe kompleksy mieszkaniowe, ekskluzywne apartamentowce, odrestaurowane zabytkowe kamienice, osiedli willi miejskich, apartamenty inwestycyjne. Większość nowo budowanych mieszkań w Krakowie jest kupowana pod wynajem.

Nowe inwestycje mieszkaniowe budowane są głównie na obrzeżach Krakowa i w dzielnicach wokół centrum miasta. Oddawane są w dobrym standardzie i z licznymi udogodnieniami dla mieszkańców, obejmują też mikro apartamenty. Na przedmieściach powstają domy w zabudowie szeregowej i bliźniaczej, wolnostojące wille. Jednorodzinne budownictwo w Krakowie rozwija się, coraz więcej na rynku domów realizowanych w oparciu o funkcjonalne, estetyczne, energooszczędne i przyjazne środowisku rozwiązania.

Na krakowskim rynku nowych mieszkań na sprzedaż są również lokale typu loft, apartamenty w odrestaurowanych zabytkowych kamienicach oraz w tzw. plombach, nowych inwestycjach apartamentowych wznoszonych w lukach pomiędzy istniejącymi już kamienicami i tworzącymi zwartą linię zabudowy. Takie obiekty zlokalizowane są głównie w centrum miasta i wykonane są w podwyższonym standardzie.

Oddzielnym segmentem deweloperskiego rynku w Krakowie są apartamenty inwestycyjne - mieszkania przeznaczone pod wynajem i realizowane w postaci aparthoteli, prywatnych akademików, apartamentowców. Dla takich obiektów deweloperzy oferują usługi wykończenia wnętrz i zarządzania najmem, dodatkowe udogodnienia, jak to pralnie samoobsługowe, restauracje, sale konferencyjne, strefy SPA i kluby fitness. Apartamenty inwestycyjne dostępne są również w inwestycjach mieszkaniowych deweloperów, zlokalizowane w oddzielnych skrzydłach lub na wyznaczonych piętrach budynków. 

Inwestycje deweloperskie coraz bardziej przyjazne użytkownikom?

W odpowiedzi na coraz bardziej wymagające zapotrzebowania nabywców nowych mieszkań w Krakowie deweloperzy ciągle podnoszą standard wykonania. Wśród niezbędnych elementów nowych inwestycji budowlanych są miejsca postojowe naziemne i w parkingach podziemnych, cichobieżne windy, zagospodarowane tereny z zielenią, monitoring i ogrodzenie, energooszczędne oświetlenie LED części wspólnych, place zabaw dla dzieci.

Coraz więcej na rynku nowych mieszkań w Krakowie jest obiektów w pełni przystosowanych dla potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnością. Oprócz bezprogowych i przestronnych wind, w celu ułatwienia poruszania się na terenie inwestycji deweloperzy przewidują minimalną ilość krawężników i schodków, wygodne nawierzchnie i podjazdy, szerokie ciągi piesze, specjalne miejsca parkingowe.

Jakie są udogodnienia w nowych inwestycjach w Krakowie?

Oprócz standardowych i niezbędnych udogodnień w krakowskich inwestycjach deweloperskich często oferowane są dodatkowe rozwiązania. Na osiedlach powstają zagospodarowane dziedzińce ze strefami odpoczynku, elementami małej architektury, siłowniami plenerowymi, strefami rekreacyjnymi, wielofunkcyjnymi boiskami.

Na parterach nowych budynków projektują przestrzeń handlowo-usługową, w halach garażowych znajdują się rowerownie, wózkownie, komórki i boksy lokatorskie. Do dyspozycji mieszkańców są prywatne kluby fitness, stojaki i wiaty rowerowe, stacje ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych.

W ofertach deweloperów w Krakowie są mieszkania i domy w standardzie wyposażone w inteligentne systemy zarządzania domem, systemy wentylacji mechanicznej, klimatyzację, rolety zewnętrzne, wideofony, wysokiej klasy drzwi antywłamaniowe, drewniane okna typu porte-fenetre.

Nowe mieszkania w Krakowie - gdzie najlepiej kupić?

W Krakowie nowe inwestycje deweloperskie realizowane są praktycznie na terenie całego miasta, najwięcej zlokalizowano ich na terenie Podgórza, Dębników, Podgórza Duchackiego i Prądnika Białego. Ceny stale rosną, średnia cena za nowe mieszkanie w Krakowie wynosi około 8200 zł za metr kwadratowy, coraz więcej jest ofert w cenie powyżej 10 tys. zł za mkw. Oprócz ceny nabywcy biorą pod uwagę również lokalizację, dostępność obiektów infrastruktury miejskiej i drogowej, bezpieczeństwo i otoczenie.

Najdroższe mieszkania na rynku pierwotnym w Krakowie są na Starym Mieście, w dzielnicach Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Czerwony. Ceny za metr kwadratowy tu mieszczą się w przedziale od 8000 do 18000 zł. Realizowane w tej części miasta inwestycje to są w większości apartamentowce i wille miejskie o podwyższonym standardzie. Atutami lokalizacji są bezpośrednie sąsiedztwo historycznej zabudowy, bliskość licznych terenów zielonych i rekreacyjnych, rozwinięta infrastrukturą usługowa i oświatowa, łatwy dostęp do komunikacji miejskiej.

Najtańsze krakowskie lokalizacje to są bardziej odległe, z rozwijającą się infrastrukturą dzielnice 

- Nowa Huta, Wzgórza Krzesławickie, Swoszowice, Czyżyny, Bieńczyce, Mistrzejowice. Średnia wartość mieszkania na rynku pierwotnym tu wynosi około 6500 zł za m2.

W środku cenowej stawki i popularności na rynku pierwotnym w Krakowie są Krowodrza i Podgórze. Rozpiętość cen tu jest największa, im wyżej stopień rozwoju infrastruktury miejskiej i bliżej Starego Miasta i Wisły, tym koszt nieruchomości jest wyższy. Oferta nowych mieszkań i domów na tym terenie jest bardzo różnorodną. Średnia stawka za metr kwadratowy mieszkania na rynku pierwotnym waha się od 8200 do 10000 zł.

Inwestycje deweloperskie w Krakowie - różnorodna oferta, zróżnicowane ceny, wysoki standard

Rynek nowych mieszkań w Krakowie jest bardzo rozwiniętym, dynamicznym i zróżnicowanym pod względem cen i ofert. Inwestycje deweloperskie miasta ciągle podnoszą standard wykonania, są coraz bardziej przyjazne użytkownikom i dostosowane do różnorodnych potrzeb mieszkańców.