Nowe mieszkania Kraków

Nowe mieszkania na sprzedaż od dewelopera
176 inwestycji mieszkaniowych
Korter App
Korter App
Jeszcze wygodniej!
Wybieraj mieszkania i śledź etapy budowy w aplikacji Korter

Rynek pierwotny w Krakowie

Kraków i Małopolska to jeden z najprężniej rozwijających się regionalnych rynków nieruchomości. Miasto to przyciąga najróżniejsze kategorie osób – studentów i stażystów, osób poszukujących pracy czy podróżujących służbowo, turystów z różnych zakątków świata. Kraków jest siedzibą dużych firm i korporacji, czołowych uczelni kraju, miastem pełnym atrakcji turystycznych, toteż staje się pożądanym celem do zamieszkania stałego bądź czasowego.

Dlatego na terenie miasta nieustannie powstają nowe inwestycje – Kraków rośnie geograficznie, deweloperzy oswajają bardziej oddalone od centrum dzielnice oraz przedmieścia, usiłując zaspokoić wciąż rosnący popyt na nowe mieszkania.

Obecnie w branży nowego budownictwa działa ponad 190 firm deweloperskich, zarówno międzynarodowych i ogólnopolskich, jak i pochodzących z Krakowa.

Co buduje się w Krakowie?

Oferta nieruchomości mieszkaniowych od dewelopera w Krakowie jest bardzo szeroka – znajdziemy tu wszystkie możliwe rodzaje inwestycji, jakie jest w stanie zaproponować nowoczesny rynek pierwotny.

Kraków jest administracyjnie podzielony na 18 dzielnic, i specyfika każdej z nich kształtuje charakter budowanych na ich terenie nieruchomości – a nowe osiedla są planowane w każdym punkcie na mapie Krakowa.

Najdroższe i najciekawsze pod względem inwestycyjnym projekty nowego budownictwa są realizowane w centralnych dzielnicach miasta – są to głównie apartamentowce, zarówno modernistyczne, jak i zaprojektowane w odrestaurowanych kamienicach bądź na terenie zrewitalizowanych obiektów. Część z nich to popularne wśród inwestorów mikroapartamenty oraz inwestycje condohotelowe objęte odpowiednią obsługą.

W krakowskich dzielnicach-”sypialniach” dominują nowe budynki wielorodzinne – pojedyncze, o niskiej zabudowie, lub realizowane w obrębie wieloetapowych rozległych kompleksów wyposażonych w niezbędną infrastrukturę, oraz kameralne inwestycje typu willi miejskich, nieco droższe, niż tradycyjne nowe mieszkania, lecz posiadające szereg przekonujących zalet.

W ofercie nieruchomości na sprzedaż znajdziemy nie tylko bloki wielorodzinne: w Krakowie powstaje też coraz więcej inwestycje o charakterze jednorodzinnym. W obrębie zielonych dzielnic Krakowa, zwłaszcza w otulinie Bielańsko-Tynieckiego parku krajobrazowego, oraz na obrzeżach miasta są realizowane nowe osiedla domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej i bliźniaczej, rzadziej – domki wolnostojące. Nie brakuje też kameralnych inwestycji apartamentowych nawiązujących do koncepcji jednorodzinnej.

Gdzie w Krakowie powstają nowe mieszkania?

Nowe inwestycje mieszkaniowe znajdziemy w każdej dzielnicy Krakowa – od tętniącego życiem Starego Miasta i Grzegorzek po kameralne Dębniki i Prądnik Biały.

W pobliżu centrum Krakowa są wznoszone nowe apartamenty o podwyższonym standardzie, często skierowane do inwestorów w nieruchomości – takie inwestycje są najczęściej objęte kompleksową obsługą i wyposażone w dodatkowe udogodnienia.

Wśród dostępnych cenowo lokalizacji są obszary administracyjne nieco bardziej oddalone od centrum, takie jak Nowa Huta, Wzgórza Krzesławickie, Swoszowice, Czyżyny, Bieńczyce czy Mistrzejowice. Dzielnice te jednak wyróżniają się dynamicznym rozwojem infrastruktury i są objęte planami zagospodarowania przestrzennego.

Połączeniem stosunkowej przystępności cenowej i bliskości centrum są nieruchomości położone na  Krowodrzy i Podgórzu. Mieszkania w tej lokalizacji są nie tylko popularne wśród osób życzących sobie zamieszkać w pobliżu centrum, ale również planujących zakup nieruchomości na wynajem.

Nowe budownictwo rodzinne dominuje na przedmieściach Krakowa – w Skawinie, Modlniczce, Zielonkach, Kryspinowie i innych kameralnych miejscowościach otaczających stolicę Małopolski wznoszone są kompleksy domów w zabudowie szeregowej i bliźniaczej.

Jakie są udogodnienia w inwestycjach deweloperskich?

Różnorodność oferty oraz wysokie wymagania nabywców sprawiają, że krakowscy deweloperzy oferują w swoich inwestycjach wszelkie możliwe elementy wewnętrznej infrastruktury i udogodnienia.

Podstawą infrastruktury nowoczesnych krakowskich osiedli wielorodzinnych są takie elementy, jak:

  • zagospodarowany zielenią teren, wyposażony w ciągi pieszo-jezdne i małą architekturę;
  • miejsca parkingowe – naziemne, podziemne, indywidualne garaże;
  • infrastruktura dla dzieci – place zabaw na świeżym powietrzu, wewnętrzne bawialnie, miejsca do przechowywania wózków dziecięcych;
  • ułatwienia dla seniorów i osób o specjalnych potrzebach – odpowiedniej szerokości chodniki i korytarze, bezpieczne nawierzchnie, poręcze, duże windy, wyodrębnione miejsca postojowe;
  • windy, wspólne pomieszczenia do przechowywania oraz komórki lokatorskie w budynkach.

Deweloperzy również projektują powierzchnie pod punkty handlowo-usługowe – sklepy, salony fryzjerskie, punkty naprawy, kawiarnie i inne, które są zazwyczaj ulokowane na parterze budynków mieszkalnych.

Część wielorodzinnych osiedli jest ogrodzonych, objętych monitoringiem lub/i ochroną; niektóre zaś tworzą przestrzeń zintegrowaną z otoczeniem i kształtującą krajobraz miejski.

Osiedla są też często wyposażone w infrastrukturę sportowo-rekreacyjną – wspólne strefy relaksu na świeżym powietrzu, siłownie pod chmurką i boiska sportowe, ścieżki rowerowe oraz infrastrukturę dla rowerów (stojaki, rowerownie, stacje naprawy i in.), strefy grillowania, wiaty piknikowe, strefy gier oraz inne obiekty pozwalające na spędzanie wolnego czasu w obrębie inwestycji.

Do infrastruktury klasy premium, dostępnej w inwestycjach apartamentowych i condohotelowych, należą prywatne strefy spa, kluby fitness w obrębie inwestycji, sale konferencyjne do wynajęcia, restauracje oraz inne obiekty handlowo-usługowe, a także usługi portierni oraz obsługi apartamentów.

Coraz bardziej popularne stają się rozwiązania ekologiczne – przede wszystkim, ze względu na możliwość obniżenia kosztów eksploatacyjnych i podniesienie efektywności energetycznej mieszkań. Są to zwłaszcza panele fotowoltaiczne instalowane na dachach wielorodzinnych budynków i zasilające części wspólne, lub systemy rekuperacji wody deszczowej.

Dlaczego warto inwestować w mieszkania w Krakowie?

Duża liczba turystów i studentów przybywających do stolicy Małopolski sprawia, że rynek wynajmu krótko- i długoterminowego jest tu jednym z najbardziej perspektywicznych sektorów branży nieruchomości. Dlatego też z roku na rok rośnie popyt na nowe mieszkania.

Kraków jest jedną z najbardziej pożądanych destynacji dla inwestorów w nieruchomości nie tylko ze względu na możliwości rynku wynajmu, ale też dlatego, że ceny mieszkań w Krakowie nieustannie rosną, i lokowanie kapitału w nieruchomość będzie opłacalną inwestycją w przypadku ponownej sprzedaży lokalu.

Deweloperzy posiadają w swojej ofercie specjalne projekty dedykowane inwestorom w nieruchomości – są to kompleksy apartamentów, w tym mikroapartamentów, najczęściej sprzedawane nie w stanie deweloperskim, lecz z pełnym wykończeniem i wyposażeniem, oraz objęte dodatkową obsługą operatora najmu. Dla inwestora to oznacza minimalny udział w procesie gospodarowania nieruchomością i czerpanie stabilnego zysku.

Jakie są ceny nowych mieszkań w Krakowie?

Mieszkanie deweloperskie w stolicy Małopolski nie będzie kosztowało najtaniej – Kraków jest na drugim miejscu po Warszawie pod względem drożyzny nieruchomości.

Rozpiętość cen jest jednak wystarczająco szeroka, by z oferty deweloperskiej mogły skorzystać różne grupy nabywców.

Najniższe ceny zaobserwujemy w ogłoszeniach o sprzedaży nieruchomości na przedmieściach Krakowa, oraz w niektórych lokalizacjach Bronowic, Prądnika Białego, Wzgórz Krzesławickich, Bieżanowa oraz Dębnik.

Rekordy cenowe biją nieruchomości w centrum – na Starym Mieście, Zwierzyńcu, w środkowej części Podgórza, oraz na Grzegórzkach.

Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, zapłacimy też podatek VAT w wysokości 8% (lub 23% w przypadku kupna lokalu o powierzchni ponad 150 m2). Podatek ten możemy odliczyć, jeśli kupujemy lokal inwestycyjny.

Ceny inwestycji mieszkaniowych w innych miastach

Kraków i okoliceod ‍12 060 zł / m2
Zielonkiod ‍9 970 zł / m2
Piekaryod ‍8 168 zł / m2
Czarnochowiceod ‍9 395 zł / m2
Wieliczkaod ‍8 811 zł / m2
Mogilanyod ‍8 100 zł / m2