Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie położona jest w północno-wschodniej części Krakowa. Znajduje się na obrzeżach miasta, w oddali od wielkomiejskiego zgiełku. Jest to jedna z najbezpieczniejszych dzielnic Krakowa, panuje tu klimat podmiejski.
Na terenie dzielnicy znajduje się dużo terenów zielonych, co przyczynia się do wysokiej jakości powietrza. W zabudowie dominują domy jednorodzinne i osiedla mieszkalne.
Na zakup nieruchomości w tej dzielnicy najczęściej decydują się osoby poszukujące mieszkania w otoczeniu natury. Ceny mieszkań w tutejszych nowych inwestycjach są dość atrakcyjne.
Do 1999 roku Wzgórza Krzesławickie były częścią dzielnicy Nowa Huta, po czym zdobyły status osobnej jednostki administracyjnej. Wzgórza należą do większych dzielnic Krakowa ― ich powierzchnia wynosi blisko 24 km2. Zagęszczenie ludności jest tutaj bardzo niskie ― około 900 osób na km2.
Na terenie dzielnicy najczęściej zamieszkują rodziny z dziećmi.
Na terenie Wzgórz Krzesławickich położone są: Dwór Badenich z parkiem Wadów, park Zielony Jar, dworek Jana Matejki w Krzesławicach, Zalew Zesławicki, boiska sportowe na terenie parków, klub fitness, kilka centrów kultury. Wśród ośrodków opieki zdrowotnej wymienia się Wojewódzki Szpital Okulistyczny, szereg niepublicznych przychodni i poradni lekarskich oraz sieć aptek.
Oferta edukacyjna dzielnicy jest dość ograniczona ― obejmuje kilka ośrodków przedszkolnych i trzy szkoły podstawowe.
Infrastruktura handlowo-usługowa Wzgórz Krzesławickich jest najczęstszym powodem do zastrzeżeń ― nie ma tu dużych centrów handlowych i rozrywkowych, czy targowisk. Mieszkańcy dzielnicy wybierają się na zakupy do sieciowych supermarketów i lokalnych sklepów spożywczych.
Dojazd samochodem do centrum Krakowa poza godzinami szczytu zajmuje średnio 30 minut. Główne środki transportu publicznego dzielnicy to tramwaje (umożliwiające zwłaszcza dojazd do Starego Miasta w około 50 minut) oraz autobusy.
W ofercie nowych inwestycji wznoszonych na Wzgórzach Krzesławickich znajdziemy głównie kameralne inwestycje o koncepcji jednorodzinnej, są tu także realizowane klasyczne osiedla wielorodzinne. Ceny mieszkań wynoszą średnio 5000 złotych za metr kwadratowy.
Wzgórza Krzesławickie są atrakcyjne pod względem cen nowych mieszkań i otoczenia licznych terenów zielonych. Jednak tutejsza infrastruktura ― handlowo-usługowa, rozrywkowa i edukacyjna ― jest słabo rozwinięta, odczuwalne są także kłopoty z komunikacją miejską.