Nowe mieszkania w Kraków, Podgórze od dewelopera — rynek pierwotny — 20 obiektów

Nowe inwestycje mieszkaniowe ― oferty nowych mieszkań i domów na sprzedaż

Nowe inwestycje deweloperskie na krakowskim Podgórzu ― czy warto tu zamieszkać?

Położoną na południowej stronie Wisły dzielnicę XIII Podgórze cechuje atrakcyjność turystyczna i bliskość Starego Miasta i Kazimierza. Zabudowa mieszkaniowa jest tu mniej rozpowszechniona, choć ostatnimi czasy ten obszar staje się coraz bardziej popularny wśród deweloperów. Dzielnica jest dobrze skomunikowana z pozostałymi częściami Krakowa, do jej składu wchodzą liczne tereny zielone.

Podgórze ― jaka to dzielnica?

Na powierzchni blisko 25 km2 mieszka około 34 000 osób, co sprawia, że gęstość ludności na Podgórzu wynosi przeszło 1300 osób na km2. Dzielnica składa się z 8 jednostek urbanistycznych.

Podgórze wyróżnia zróżnicowana na różnych osiedlach zabudowa ― począwszy od kameralnej jednorodzinnej na osiedlu Łutnia, poprzez zabytkową na Podgórzu i Matecznym, a kończąc na zabudowie mieszkalnej na Przewozie i industrialnej na Zabłociu.

Jak się mieszka na Podgórzu

Podgórze jest jedną z “najmłodszych” dzielnic Krakowa ― większość jej ludnością stanowią młode rodziny z dziećmi.

Głównymi atrakcjami turystycznymi Podgórza są lokalny Rynek i Ratusz, kopiec Krakusa, ruiny getta. Położone na terenie dzielnicy tereny zielone to park Bednarskiego, Planty Floriana Nowackiego i park Bagry.

Infrastruktura oświatowa, zdrowotna i sportowa jest tu wystarczająco rozwinięta ― na terenie Podgórza jest 10 szkół podstawowych, liczne przedszkola i licea ogólnokształcące, a także technika i kilka szkół wyższych, nie ma szpitali, za to są liczne przychodnie, głównie publiczne, siłownie, boiska wielofunkcyjne i centrum sportu.

Największe obiekty handlowe w okolicy to centrum handlowe King Square, Bonarka City Center, kilka dużych targów, supermarkety popularnych sieci.

Komunikacja na Podgórzu

Rozbudowana sieć komunikacji miejskiej jest niewątpliwym atutem dzielnicy ― kursują tu liczne tramwaje i autobusy, dostępnych jest 5 stacji PKP. Dojazd samochodem od środkowej części dzielnicy do Starego Miasta zajmuje blisko 15 minut, ta sama droga środkami transportu publicznego pokonywana jest w 40 minut.

Nowe mieszkania na Podgórzu ― jakie są oferty?

Podgórze wyróżnia się dość wysokimi cenami na nieruchomości ― stawka za metr kwadratowy w najlepszej lokalizacji i inwestycji o wysokim standardzie może tu sięgać 13 000 zł. Jednak są oferty cenowe na poziomie od 4000 do 7000 zł za m2.

Żyć na Podgórzu ― wady i zalety

Zaletami Podgórza jest jego bliskość centrum, rozwinięta komunikacja miejska i infrastruktura. Wśród problemów ― korki uliczne, niska jakość powietrza i wysokie ceny mieszkań.