Nowe mieszkania Szczecin

Nowe mieszkania na sprzedaż od dewelopera
45 inwestycji mieszkaniowych
Korter App
Korter App
Jeszcze wygodniej!
Wybieraj mieszkania i śledź etapy budowy w aplikacji Korter

Rynek pierwotny w Szczecinie

Szczecin, stolica województwa zachodniopomorskiego, wyróżnia się swoją kameralnością na tle pozostałych centrów regionalnych. Jest to jednak strategiczny punkt na mapie kraju oraz ważny węzeł komunikacyjny łączący Polskę z Europą Zachodnią a zwłaszcza z Niemcami.

Właśnie lokalizacja Szczecina sprawia, że tu znajduje się wiele siedzib międzynarodowych firm i korporacji, co z kolei przyciąga osoby poszukujące pracy oraz podróżujące służbowo. Nie brak tu też turystów wyjeżdżający nad polskie morze. Te kategorie osób wytwarzają dodatkowy popyt na nowe mieszkania.

Szczecin jest intensywnie oswajany przez deweloperów – zarówno lokalnych i regionalnych, jak i ogólnopolskich. Na terenie całego miasta powstają nowe inwestycje mieszkaniowe wyróżniające się modernistyczną architekturą i dobrym standardem wykonania, a ceny nieruchomości są dużo niższe, niż w innych miastach wojewódzkich.

Co buduje się w Szczecinie?

W ofercie nowoczesnych inwestycji mieszkaniowych Szczecina spotkamy różne rodzaje nieruchomości – są to tradycyjne osiedla bloków wielorodzinnych, kameralne kompleksy typu willi miejskich, jednorodzinne domy o różnorodnej zabudowie, wolnostojące apartamentowce, inwestycje o wysokim standardzie i dodatkowych udogodnieniach.

Dominującym typem nowoczesnego budownictwa wielorodzinnego w stolicy Pomorza Zachodniego są apartamentowce o niskiej, do 4 kondygnacji nadziemnych, zabudowie. Mogą to być klasyczne osiedla wielorodzinne utrzymane w kameralnej koncepcji lub inwestycje nawiązujące do typu zabudowy willi miejskich, w których skład wchodzi stosunkowo mała liczba apartamentów.

Nie brakuje też nowych osiedli o wielkomiejskim charakterze – rozległych, wieloetapowych, o zapleczu infrastrukturalnym. Takie inwestycje zazwyczaj są realizowane w bardziej oddalonych od centrum częściach miasta i pozytywnie wpływają na rewitalizację oraz zagospodarowanie terenu miejskiego.

W Szczecinie znajdziemy szeroką ofertę inwestycji mix-used – czyli kompleksów o rozszerzonej funkcjonalności, łączących część mieszkaniową ze strefami usług i biznesu. W takich inwestycjach są również dostępne nowe apartamenty inwestycyjne na sprzedaż.

Gdzie w Szczecinie powstają nowe mieszkania?

Popularność stolicy województwa pomorskiego wśród nabywców nowych nieruchomości oraz deweloperów wciąż rośnie, i da się to zauważyć w zmianach zachodzących na rynku – obecnie w każdej części miasta znajdziemy nowe inwestycje.

Szczecin składa się z osiedli administracyjnych podzielonych na cztery większe dzielnice – Prawobrzeże, Śródmieście, Północ i Zachód. Wśród nich nie ma obszarów ominiętych uwagą firm deweloperskich, gdyż charakter tych jednostek administracyjnych jest wystarczająco zróżnicowany, by stworzyć ofertę nieruchomości dedykowaną do najróżniejszych grup odbiorców.

Jedną z najpopularniejszych jednostek administracyjnych Szczecina jest osiedle Warszawo położone w dzielnicy Północ – przyciąga bowiem osoby poszukujące własnego mieszkania, w tym rodziny z dziećmi. Wyróżnikiem osiedla jest dogodna lokalizacja względem kluczowych destynacji miasta oraz rozbudowana infrastruktura.

Dużo inwestycji jest planowanych również na terenie osiedli Pogodno i Krzekowo należących do dzielnicy Zachód. Są to kameralne, zielone części miasta, o równie dobrze rozwiniętej infrastrukturze, skomunikowane z całym Szczecinem. Ceny mieszkań tu są nieco niższe, niż w Warszewie. Dostępne cenowo i przyjazne różnym grupom mieszkańców są też osiedla Warzymice, Bukowo, Gumieńce oraz Majowe. 

Najdroższe osiedla Szczecina to Nowe Miasto i Centrum – właśnie tutaj znajduje się większość szczecińskich apartamentowców i inwestycji klasy premium. Historyczny charakter zabudowy tej części miasta pozwala na projektowanie nowych inwestycji mieszkaniowych w obrębie odrestaurowanych zabytkowych obiektów oraz na rewitalizację miejskiego terenu przez deweloperów.

Jakie są udogodnienia w inwestycjach deweloperskich?

Nowe budynki i apartamentowce realizowane na terenie Szczecina są wyposażane w różnorodne udogodnienia – ich standard rośnie z roku na rok wraz z zaostrzeniem wymagań nabywców. Podstawowa infrastruktura i zagospodarowanie są elementem, bez którego nie odbędzie się żadne nowoczesne osiedle mieszkaniowe, a w części inwestycji są też przewidziane udogodnienia o wysokim standardzie.

Do tych podstawowych elementów infrastruktury zwykle należą: zagospodarowany teren przynależny do inwestycji, wystarczająca liczba miejsc parkingowych (podziemnych lub naziemnych), infrastruktura dla rowerów (stojaki, wieszaki, wiaty rowerowe, punkty naprawy rowerów), pomieszczenia do przechowywania rzeczy (komórki lokatorskie, rowerownie, wózkownie, piwnice), place zabaw i strefy rekreacji dla dzieci, podstawowe zaplecze rekreacyjne dla wszystkich mieszkańców (wspólne zielone patia, alejki spacerowe, trawniki, aranżacje roślinne, ławki i inne elementy małej architektury).

Nowoczesne osiedla posiadają różnorodne ułatwienia dla seniorów i osób z niepełnosprawnością – takie jak wygodne podjazdy i szerokie chodniki, duże windy, podnośniki, poręcze, specjalne miejsca parkingowe.

Dużo inwestycji posiada podstawowe zaplecze handlowo-usługowe: na parterach budynków mieszkalnych funkcjonują sklepy osiedlowe, salony kosmetyczne, ośrodki rozwoju dziecka, kawiarnie i restauracje.

W inwestycjach apartamentowych o standardzie premium często są projektowane reprezentacyjne lobby z recepcją, strefy spa i relaksu, prywatne siłownie, baseny lub / i sauny, sale konferencyjne do wynajęcia, lokale gastronomiczne, pralnie samoobsługowe i inne elementy niezbędne do komfortowego zamieszkania lokatorów.

Dlaczego warto inwestować w mieszkania w Szczecinie?

Sektor lokali inwestycyjnych to jeden z kierunków, w których coraz chętniej zmierza rynek pierwotny – Szczecin zaś jest obszarem o dużym potencjale biznesowym, logistycznym i turystycznym, co istotnie zwiększa rentowność tutejszych nieruchomości mieszkaniowych. Posiadanie własnego mieszkania – przeznaczonego na wynajem bądź postrzeganego jako pewną lokatę pieniężną – staje się odpowiedzią na poszukiwania coraz większego grona osób.

Nieruchomości mieszkaniowe w Szczecinie są szczególnie atrakcyjne dla inwestorów ze względu na swoją dostępność cenową – oznacza to niższy próg wejścia w inwestycję oraz możliwość krótszego okresu jej zwrotu. Widać jednak wyraźnie dynamikę cenową w kierunku wzrostu, co oznacza, że mieszkanie po upływie czasu odczuwalnie zyska na wartości.

Polskie prawo podatkowe przewiduje zwolnienie inwestorów w nieruchomości z obowiązku zapłacenia podatku VAT, co także zachęca osoby dążące do generowania dochodu pasywnego z wynajmu krótko- lub długoterminowego.

Ostatnio spotkamy dużo ogłoszeń o sprzedaży lokali w specjalistycznych kompleksach apartamentów inwestycyjnych objętych pełną obsługą i oddawanych w stanie wykończonym i wyposażonym – takie udogodnienia dodatkowo ułatwiają gospodarowanie nieruchomościami.

Jakie są ceny nowych mieszkań w Szczecinie?

Mieszkanie deweloperskie w Szczecinie kupimy w cenie niższej, niż w największych miastach wojewódzkich kraju – aczkolwiek stawki za metr kwadratowy w nowym budownictwie w stolicy Pomorza Zachodniego również idą w górę, co oznacza, że za niedługo to miasto może zbliżyć się do górnej półki cenowej.

Najtańsze mieszkania kupimy na obrzeżach dzielnicy Północ oraz w miejscowościach satelitarnych, najdroższe lokale od dewelopera są położone w centrum lub jego pobliżu, zwłaszcza na terenie takich jednostek administracyjnych, jak Stare Miasto, Nowe Miasto, Śródmieście, Centrum.

Do kosztu mieszkania w stanie deweloperskim należy doliczyć wydatki związane z wykończeniem i wyposażeniem lokalu oraz podatek VAT w wysokości 8% (w przypadku mieszkań powyżej 150 m2 – 23%). Nie zapłacimy jednak podatku od czynności cywilnoprawnych, który obowiązuje jedynie dla nieruchomości kupowanych na rynku wtórnym i wynosi 2% od wartości transakcyjnej danego lokalu.

Ceny inwestycji mieszkaniowych w innych miastach

Mierzynod ‍6 805 zł / m2
Przecławod ‍9 500 zł / m2
Szczecin i okoliceod ‍9 261 zł / m2
Świnoujścieod ‍15 771 zł / m2
Międzyzdrojeod ‍14 325 zł / m2
Dziwnówod ‍11 924 zł / m2
Łobezod ‍5 287 zł / m2
Rewalod ‍13 984 zł / m2
Pobierowood ‍13 450 zł / m2
Niechorzeod ‍14 133 zł / m2
Gorzów Wielkopolskiod ‍6 760 zł / m2
Wawrówod ‍7 500 zł / m2
Grzybowood ‍12 500 zł / m2
Kołobrzegod ‍11 991 zł / m2
Strzelce Krajeńskieod ‍6 241 zł / m2
Krzyż Wielkopolskiod ‍5 383 zł / m2
Sianożętyod ‍10 083 zł / m2
Ustronie Morskieod ‍11 538 zł / m2