Nowe mieszkania Białystok

Nowe mieszkania na sprzedaż od dewelopera
34 inwestycje mieszkaniowe
Korter App
Korter App
Jeszcze wygodniej!
Wybieraj mieszkania i śledź etapy budowy w aplikacji Korter

Rynek pierwotny w Białymstoku

Stolica województwa podlaskiego przyciąga coraz więcej osób, w szczególności studentów oraz młode osoby z okolicznych miejscowości poszukujące pracy w większym mieście. Wraz z przylegającymi gminami miasto tworzy aglomerację – dużo bardziej kameralną, niż większość ośrodków metropolitalnych w Polsce, lecz posiadającą szereg atutów, których dużym miastom brak. Najnowsze trendy na rynku nieruchomości i zmieniające się gusta nabywców mieszkań skłaniają ku przekonaniu, że popularność bardziej kameralnych ośrodków będzie nieustannie rosnąć.  

W obrębie województwa podlaskiego obecnie działa blisko 30 firm deweloperskich wznoszących nowe inwestycje. Białystok może się pochwalić stosunkowo niskimi cenami nieruchomości – obecnie są jedne z najniższych w kraju. Jednak wzrost popularności Białegostoku jako potencjalnego miejsca zamieszkania wpływa na politykę cenową deweloperów, i stawki powoli idą w górę.

Co buduje się w Białymstoku?

Na terenie Białegostoku buduje się nowoczesne inwestycje mieszkaniowe o zróżnicowanym charakterze – odmienne zarówno pod względem cenowym, jak i z punktu widzenia charakterystycznych cech inwestycji. Najliczniejszą grupą nieruchomości od dewelopera są wielorodzinne osiedla – te rozległe, realizowane etapowo, oraz bardziej kameralne i wyróżniające się niską zabudową.

Nierzadko spotkamy też nowoczesne inwestycje apartamentowe, z reguły wyposażone w zaplecze usługowe i położone w tętniących życiem lokalizacjach miasta. Posiadają wielkomiejski charakter i są wkomponowane w architektoniczną tkankę miasta.

Kolejną grupą wznoszonych na terenie Białegostoku nowych nieruchomości są kameralne inwestycje, nawiązujące do koncepcji modernistycznej jednorodzinnej architektury i realizowane w układzie szeregowym lub bliźniaczym.

Do tej grupy również należą inwestycje typu willi miejskich, których specyfika może być w pełni zachowana w warunkach kameralnych, bardziej oddalonych od centrum osiedli Białegostoku.

Na terenie stolicy Podlasia powstają nie tylko nowe mieszkania – Białystok jest terenem jak najbardziej odpowiednim dla nowego budownictwa jednorodzinnego, którego popularność ostatnimi czasy istotnie wzrosła. Nowe domy wolnostojące oraz osiedla segmentów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej oraz bliźniaczej powstają głównie na obrzeżach miasta oraz na terenie przylegających do Białegostoku gmin.

Gdzie w Białymstoku powstają nowe mieszkania?

Nowe osiedla mieszkaniowe powstają prawie w każdym zakątku Białegostoku podzielonego administracyjnie na 29 osiedli. Najwięcej nowych budynków jest ulokowanych na terenie osiedli Sienkiewicza, Przydworcowe, Wysoki Stoczek, Piasta, Nowe Miasto, Kawaleryjskie oraz Dziesięciny.

W zależności od lokalizacji na mapie miasta nieco zmienia się charakter nieruchomości – w obrębie centralnych obszarów administracyjnych najczęściej spotkamy nowe apartamenty oraz kameralne inwestycje mieszkalno-usługowe, w bardziej oddalonych od śródmieścia obszarach dominują tradycyjne bloki wielorodzinne.

Nowe inwestycje planowane są również poza obrębem miasta – zwłaszcza w takich miejscowościach, jak Choroszcz, Wasilków, Stanisławowo, Halickie, Grabówka, Sochonie, Kleosin, Nowodworce. Lokalizacja poza miastem najczęściej oznacza jednorodzinny charakter inwestycji.

Jakie są udogodnienia w inwestycjach deweloperskich?

Obowiązkową cechą nowych domów i mieszkań na sprzedaż są wszelkiego rodzaju udogodnienia – i sprostać coraz wyższym wymaganiom nabywców może rynek pierwotny. Białystok to rynek intensywnie oswajany przez deweloperów, co oznacza, że kładą oni większy nacisk na wysoki standard i konkurencyjność realizowanych inwestycji.

Do podstawowej, obowiązkowej wewnętrznej infrastruktury nowych wielorodzinnych inwestycji zaliczamy takie udogodnienia, jak windy w budynkach, pełne oświetlenie i zagospodarowanie terenu, utwardzone ciągi pieszo-jezdne pozwalające na komfortowe poruszanie się osiedlem zarówno dla osób zmotoryzowanych, jak i mieszkańców nie korzystających z samochodów, oraz dobry standard wykończenia części wspólnych.

Istotną rolę odgrywa też dostępność miejsc parkingowych – naziemnych stref, wolnostojących budynków garażowych, podziemnych hal parkingowych, indywidualnych garaży w bryle budynku, oraz pomieszczeń do przechowywania – indywidualnych komórek lokatorskich oraz wspólnych rowerowni i wózkowni.

Białostockie inwestycje mieszkaniowe od dewelopera często posiadają też infrastrukturę rekreacyjną – wspólne strefy relaksu dla mieszkańców, zaaranżowane zielenią i przyjazne zarówno dzieciom, jak i dorosłym, strefy i obiekty sportowe, zwłaszcza siłownie pod chmurką, ogrody założone na terenie osiedli, oraz liczne obiekty małej architektury. Dla najmłodszych mieszkańców przewidziano osobne udogodnienia – otwarte place zabaw oraz wewnętrzne bawialnie.

Białostoccy deweloperzy dbają też o bezpieczeństwo przestrzeni życiowej mieszkańców – z reguły teren nowego osiedla jest ogrodzony (wjazd na teren odbywa się poprzez sterowaną na pilota bramę), poniekąd też wyposażony w system monitoringu lub/i objęty ochroną.

Podążając za trendami rynku oraz spełniając nowoczesne wymagania dotyczące budownictwa mieszkaniowego, deweloperzy aktywnie wdrażają w swoich inwestycjach rozwiązania eko – na dachach budynków montowane są panele fotowoltaiczne do zasilania części wspólnych, w obrębie osiedli działają systemy rekuperacji wody deszczowej, w wielu inwestycjach przewidziano również infrastrukturę dla posiadaczy samochodów elektrycznych.

Część inwestycji wielorodzinnych realizowanych na terenie Białegostoku i okolic posiada też wewnętrzną infrastrukturę, na którą składają się lokale pod działalność handlową oraz usługową – sklepy, salony fryzjerskie, punkty gastronomiczne i in..

Jedną z cech nowoczesnych osiedli jest ich przyjazność osobom z niepełnosprawnością oraz seniorom – składają się na nią brak barier architektonicznych, stosowanie odpowiednich materiałów nawierzchni, dostępność ułatwień w postaci poręczy, podjazdów, podnośników, szerokich chodników, wyodrębnionych miejsc parkingowych.

Inwestycje jednorodzinne w okolicach Białegostoku również posiadają podstawową wewnętrzną infrastrukturę – są to przede wszystkim drogi wewnętrzne, utwardzone podjazdy do lokali, oświetlenia, podstawowa mała architektura, ogrodzenie terenu oraz poszczególnych działek przynależnych do domów, oraz aranżacje roślinne w częściach wspólnych. Część jednorodzinnych inwestycji posiada też infrastrukturę dla dzieci oraz zagospodarowane wspólne tereny rekreacyjne.

Dlaczego warto inwestować w mieszkania w Białymstoku?

Białystok jest miastem, do którego przyjeżdża studiować wiele osób z Polski i spoza granic kraju. Właśnie studenci stanowią lwią część konsumentów na rynku wynajmu długoterminowego. Akademicki charakter Białegostoku sprawia, że posiadanie mieszkania na wynajem jest szczególnie opłacalne.

Poza tym, w ciągu ostatnich kilku lat ceny mieszkań poszły w górę – mimo to, Białystok wciąż pozostaje jednym z najprzystępniejszych cenowo rynków regionalnych.

Dla inwestorów w nieruchomości to wiąże się z możliwością nabycia mieszkania w korzystnej cenie oraz perspektywą szybkiego zwrotu inwestycji oraz uzyskania dochodu przy sprzedaży nieruchomości po upływie czasu, gdy cena lokalu odczuwalnie wzrośnie.

Jakie są ceny nowych mieszkań w Białymstoku?

Mieszkanie deweloperskie lub domek w Białymstoku kupimy taniej, niż w większości centrów wojewódzkich Polski. 

Najniższe ceny znajdziemy w ogłoszeniach o sprzedaży mieszkań, położonych w obrębie takich białostockich osiedli, jak Dziesięciny, Zawady, Nowe Miasto oraz na przedmieściach stolicy Podlasia (Bagnówka, Porosły, Choroszcz, Dojlidy Górne, Halickie, Grabówka, Sochonie).

Najwyższe w skali regionu ceny nieruchomości znajdziemy w obrębie osiedli Centrum, Bojary, Przydworcowe oraz Sienkiewicza. 

Należy pamiętać też, że w przypadku kupna mieszkania w stanie deweloperskim powinniśmy liczyć się z kosztami wykończenia i wyposażenia lokalu, oraz z koniecznością zapłacenia podatku VAT, który wynosi 8% dla lokali o metrażu poniżej 150 m2 oraz 23% dla apartamentów o powierzchni ponad 150 m2. Z kolei, gdy kupujemy lokal inwestycyjny, przysługuje nam prawo odliczenia wspomnianego wyżej podatku VAT.

Ceny inwestycji mieszkaniowych w innych miastach

Wysokie Mazowieckieod ‍7 125 zł / m2
Grajewood ‍6 120 zł / m2
Łomżaod ‍7 150 zł / m2
Elkod ‍7 298 zł / m2
Ostrołękaod ‍5 320 zł / m2
Suwałkiod ‍7 850 zł / m2
Oleckood ‍5 000 zł / m2
Siedlceod ‍7 625 zł / m2
Mikołajkiod ‍20 145 zł / m2
Giżyckood ‍6 901 zł / m2
Pułtuskod ‍5 500 zł / m2
Mrągowood ‍8 646 zł / m2
Mińsk Mazowieckiod ‍8 133 zł / m2
Radzyminod ‍8 264 zł / m2
Zielonkaod ‍8 011 zł / m2
Kobyłkaod ‍7 398 zł / m2
Serockod ‍12 600 zł / m2
Sulejówekod ‍9 800 zł / m2