Nowe mieszkania Zielona Góra

Mieszkania rynek pierwotny Zielona Góra
Lokalizacja
Miejscowość w okolicy Zielonej Góry
Kostrzyn nad Odrą
1 Inwestycja
Nowa Sól
6 Inwestycji
Żary
1 Inwestycja
Cena / m2
Cena / m2
4 690
8 800
4 690 8 800
Pokoje
Pokoje
1-pokojowe
5 Inwestycji
2-pokojowe
10 Inwestycji
3-pokojowe
10 Inwestycji
4+ -pokojowe
9 Inwestycji
Domy
0 obiektów
Zakończenie budowy
Zakończenie budowy
Oddane do użytku
8 Inwestycji
Dostępne od 2022
9 Inwestycji
Dostępne od 2023
5 Inwestycji
Dostępne od 2024+
6 Inwestycji
14 inwestycji mieszkaniowych

Rynek pierwotny w Zielonej Górze

Zielona Góra jest największym miastem ziemi lubuskiej i siedzibą zarządu województwa, znajduje się w strategicznym punkcie na mapie Polski – w pobliżu granicy zachodniej oraz na skrzyżowaniu kluczowych arterii komunikacyjnych. Jest też ważnym ośrodkiem życia gospodarczego, biznesowego, posiada wszechstronnie rozwiniętą infrastrukturę i przyciąga wielu inwestorów i firm. Jest też popularną destynacją dla studentów – tutejszy Uniwersytet w swojej ofercie posiada różnorodne kierunku szkolenia, cieszące się wysokim zapotrzebowaniem wśród kandydatów z kraju oraz spoza jego granic.

W ciągu ostatnich lat na terenie miasta nieprzerwanie powstają nowe inwestycje – Zielona Góra jest obszarem działalności głównie lokalnych firm deweloperskich oferujących nowoczesne mieszkania w przystępnych cenach. Tak, Zielona Góra wciąż pozostaje najtańszym miastem wojewódzkim pod względem cen nieruchomości, jednak naśladując tendencję ogólnopolską, stawki również stopniowo idą w górę.

Co buduje się w Zielonej Górze?

Rynek nieruchomości deweloperskich w Zielonej Górze jest wyraźnie zdominowany przez nowe budownictwo wielorodzinne, zwłaszcza o kameralnym charakterze – wysokość nowych budynków z reguły nie przekracza czterech-pięciu kondygnacji nadziemnych, rzadziej spotkamy bloki o wysokości do 7-8 pięter. 

Nowe osiedla są realizowane raczej w postaci wolnostojących budynków, niż rozległych kompleksów – nie umniejsza to zaś standardu wykonania oraz przynależnej infrastruktury.

Mieszkania od dewelopera są realizowane zgodnie z najnowszymi wytycznymi dotyczącymi nowego budownictwa mieszkaniowego oraz z dotrzymaniem zasad efektywności energetycznej. W inwestycjach Zielonej Góry dominuje lakoniczna nowoczesna architektura.

Gdzie w Zielonej Górze powstają nowe mieszkania?

Zielona Góra jest podzielona na umowne osiedla i dzielnice, nie wyznaczone jednak żadnym aktem prawnym. Nowe inwestycje mieszkaniowe zaś powstają w różnych częściach miasta – zarówno w pobliżu centrum, jak i na obrzeżach.

Dużo nowych osiedli jest planowanych w obrębie osiedli Przyjaźni, Łużyckie, Zacisze, Piastowskie oraz Malarzy. Szczególną popularnością cieszy się osiedle Łężyca – ten obszar miasta jest objęty planami zagospodarowania przestrzennego i ciągle poddawany modernizacji. Lokalizacja w oddali od centrum oraz w otulinie zieleni przyciąga osoby ceniące sobie możliwość zamieszkania w kameralnej okolicy pozwalającej jednocześnie na dostęp do miejskiej infrastruktury.

W obrębie historycznego centrum Zielonej Góry obecnie nie prowadzi się żadnych działań deweloperskich, jednak znajdziemy szereg inwestycji zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta – są to zazwyczaj nowe apartamenty wyróżniające się podwyższonym standardem wykonania oraz wkomponowane w krajobraz miasta. 

Jakie są udogodnienia w inwestycjach deweloperskich?

Wybierając mieszkanie deweloperskie, nabywcy patrzą zarówno na jego lokalizację, jak i na dostępne udogodnienia oraz ogólne zagospodarowanie inwestycji. Więc zielonogórskie inwestycje są realizowane z uwzględnieniem tych wymagań i posiadają różne elementy infrastruktury.

Podstawą zagospodarowania inwestycji jest zadbany zielony teren z chodnikami oraz drogami dojazdowymi nie zakłócającymi poruszanie się pieszych. Na terenie osiedli powstają elementy małej architektury (ławki, latarnie, dekoracje architektoniczne itd.), place zabaw dla najmłodszych, wspólne tereny rekreacyjne dla mieszkańców.

Na infrastrukturę rekreacyjną realizowanych na sprzedaż osiedli mogą się też składać strefy aktywnego wypoczynku – siłownie pod chmurką, boiska sportowe, place do gier na świeżym powietrzu, oraz strefy piknikowe z różnego rodzaju udogodnieniami typu altan grillowych.

Nowoczesne inwestycje mieszkaniowe często posiadają podstawowe zaplecze handlowo-usługowe – mogą to być małe sklepy spożywcze, paczkomaty, salony fryzjerskie, apteki, placówki rozwoju dziecka bądź inne obiekty ulokowane na parterach budynków. Deweloperzy bowiem projektują powierzchnię pod lokale usługowe z możliwością ich wynajmu w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

Na terenie nowego osiedla powinna znaleźć się wystarczająca liczba miejsc parkingowych – naziemnych lub podziemnych. W przypadku, gdy inwestycja posiada tylko podziemne hale garażowe do dyspozycji mieszkańców, zazwyczaj jest projektowana ograniczona liczba naziemnych stanowisk dla gości.

Nowe osiedla są przyjazne mieszkańcom o specjalnych potrzebach – deweloperzy z góry projektują odpowiedniej szerokości chodniki i korytarze w częściach wspólnych, wygodne podjazdy z bezpieczną nawierzchnią, poręcze i podnośniki, eliminują zbędne bariery architektoniczne.

Mieszkania w Zielonej Górze są sprzedawane zarówno w stanie deweloperskim, jak i z wykończeniem pod klucz wykonanym według indywidualnego projektu designerskiego. W lokalach przewidziano wszelkiego rodzaju instalacje, w tym też dodatkowe – takie jak klimatyzacja, system smart-home czy ogrzewanie podłogowe w łazience, zamontowano trzyszybowe okna, często też panoramiczne, domofony lub wideofony oraz antywyważeniowe drzwi wejściowe. 

Dlaczego warto inwestować w mieszkania w Zielonej Górze?

Zielona Góra wabi inwestorów przede wszystkim swoją dostępnością cenową, bowiem mieszkanie tu kupimy w cenie nawet dwa razy niższej, niż w Warszawie czy Krakowie. To sprawia, że wejście w inwestycję potrzebuje mniejszego kapitału i jest dostępne dla szerszego grona osób.

Mieszkanie kupione celem generowania dochodu pasywnego może być wynajmowane długoterminowo bądź na krótki okres – dla osób podróżujących służbowo lub turystów odwiedzających polską stolicę winiarstwa.

Mimo, że ceny mieszkań w Zielonej Górze są obecnie niskie, jest to lokata pieniędzy na długie lata – stawki powoli idą w górę, co pozwala liczyć na dochody z ponownej sprzedaży nieruchomości po upływie czasu.

Jakie są ceny nowych mieszkań w Zielonej Górze?

Jeśli chcemy kupić mieszkanie w mieście wojewódzkim w jednej z najniższych cen, jakie jest w stanie zaoferować polski rynek pierwotny – Zielona Góra będzie właściwym wyborem, gdyż tutejsze ceny mieszkań są najniższe w porównaniu do innych centrów regionalnych.

Najdroższe w skali miasta mieszkania są położone na terenie osiedli Łężyca, Stefana Batorego oraz Jędrzychów, najniższe ceny znajdziemy w ogłoszeniach o sprzedaży mieszkań na terenie Osiedla Zdrojowego. 

Ogólną zasadą, według której kształtuje się ceny mieszkań w Zielonej Górze, jest zaś nie lokalizacja – gdyż ze względu na kameralność miejscowości nie jest ona tak istotnym czynnikiem, jak przy wyborze lokalu na terenie dużej metropolii – ale standard nieruchomości.

Kupując mieszkanie od dewelopera, powinniśmy pamiętać o obowiązku zapłacenia podatku VAT – jego wysokość to 8% od całości transakcji w przypadku mieszkań o metrażu poniżej 150 m2, dla większych lokali obowiązuje stawka 23%. Jednak zarówno dla tych mniejszych, jak i większych mieszkań nie musimy płacić podatku VAT, jeśli kupujemy lokal inwestycyjny.

Tak samo nie musimy płacić podatku od czynności cywilnoprawnych (jego wysokość to 2% od wartości transakcyjnej lokalu), gdyż obowiązuje on wyłącznie w przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego.

Do całkowitej wartości mieszkania w stanie deweloperskim należy doliczyć też koszt materiałów i prac wykończeniowych oraz wydatków związanych z wyposażeniem lokalu.

Ceny nowych mieszkań Zielonej Góry

PokojeCena / m2Cena mieszkania
1-pokojowe
od ‍5 590 zł
od ‍204 818 zł
2-pokojowe
od ‍5 489 zł
od ‍227 401 zł
3-pokojowe
od ‍5 489 zł
od ‍287 072 zł
4+ -pokojowe
od ‍4 689 zł
od ‍399 300 zł