Najstarsza i najbardziej reprezentacyjna dzielnica na mapie Warszawy – Śródmieście – jest centrum życia kulturalnego, biznesowego i turystycznego stolicy. Doskonała infrastruktura i duża ilość atrakcji, wszechstronnie rozwinięta komunikacja miejska oraz wyjątkowy klimat tętniącej życiem metropolii – te czynniki przyciągają najbardziej wymagających nabywców poszukujących własnego mieszkania.
Warszawa-Śródmieście jest obszarem gęsto zabudowanym, co sprawia, że wolnych gruntów inwestycyjnych jest tu skrajnie mało, a ceny nieruchomości są najwyższe nie tylko w skali miasta, ale też w skali całego kraju.
Nowe inwestycje planowane na terenie warszawskiego Śródmieścia są uwarunkowane przez charakter i specyfikę tego obszaru – wśród planowanych inwestycji jest dużo zrewitalizowanych obiektów, a większość ofert lokali mieszkalnych na sprzedaż stanowią nowe apartamenty.
Są to modernistyczne wieżowce, nowe budynki wykonane w stylu wielkomiejskim, zrewitalizowane zabytkowe kamienice, bloki mieszkalne wkomponowane w pierzeję istniejącej zabudowy. Z reguły nowe osiedla przyczyniają się do poprawy zagospodarowania terenu i tworzą integralną całość z przestrzenią miejską.
Śródmieście jest jedną z najgęściej zaludnionych dzielnic Warszawy, i jest dość trudno o nowe tereny inwestycyjne. Nie mniej jednak tutaj wciąż powstają nowe inwestycje – na miejscu dawnej zabudowy, na zrewitalizowanych obszarach oraz na terenach dotychczas nie zajętych zabudową. Najwięcej nowoczesnych inwestycji powstaje na terenie takich obszarów pomocniczych, jak Powiśle, Nowe Miasto, Solec, Muranów, oraz w bezpośrednim sąsiedztwie ścisłego centrum – czyli w obrębie Śródmieścia Północnego i Śródmieścia Południowego.
Standard wykonania i udogodnienia należą do głównych kryteriów, według których nabywcy wybierają nowe inwestycje – Śródmieście z kolei jest obszarem zdominowanym przez nowe budownictwo o wysokim standardzie i wielkomiejskim charakterze, co wiąże się z odpowiednim wyposażeniem infrastrukturalnym realizowanych inwestycji.
Nowe osiedla realizowane na Śródmieściu prawie zawsze wyróżniają się wysokim standardem wykonania – i wśród dostępnych w nich udogodnień spotkamy usługi recepcji, zaplecze handlowo-usługowe, strefy rekreacyjne dla mieszkańców, strefy fitness i spa do wyłącznego użytku mieszkańców, pralnie samoobsługowe, usługi sprzątania oraz inne elementy infrastruktury klasy premium.
Większość inwestycji na Śródmieściu posiada podziemne parkingi, a lokale są sprzedawane w stanie deweloperskim lub z wykończeniem i wyposażeniem pod klucz.
Inwestycje są objęte ochroną, monitoringiem i wyposażone w dodatkowe instalacje, takie jak klimatyzacja, system inteligentnego domu czy wideodomofony.
Lokale inwestycyjne to jeden z głównych sektorów zasilających obecnie rynek pierwotny. Śródmieście z kolei jest liderem pod względem liczby ogłoszeń o sprzedaży apartamentów inwestycyjnych – mimo wysokich cen nieruchomości, wciąż pozostaje hitem sprzedaży wśród inwestorów, gdyż nisza nieruchomości klasy premium oznacza wysoki próg wejścia w inwestycję, ale też rokuje najwyższe dochody.
Większość nowych inwestycji powstających na Śródmieściu to albo kompleksy składające się wyłącznie z lokali inwestycyjnych, albo inwestycje mieszkaniowo-inwestycyjne, w których część lokali jest dedykowanych pod wynajem. Inwestycje te są objęte obsługą operatora najmu, co upraszcza gospodarowanie nieruchomościami.
Śródmieście jest liderem pod względem drożyzny nieruchomości, i ceny mieszkań od dewelopera nieustannie rosną. Jednak, mimo wysokich cen, podaż nie nadąża za popytem.
Kupując mieszkanie deweloperskie, nie płacimy podatku PCC w wysokości 2% (obowiązuje on dla mieszkań z rynku wtórnego), w cenę jest wliczony podatek VAT w wysokości 8% dla lokali o powierzchni poniżej 150 m2 lub 23% dla apartamentów o metrażu powyżej 150 m2. Podatek VAT możemy odliczyć przy zakupie lokalu inwestycyjnego zarówno na osobę fizyczną, jak i na firmę.