Śródmieście jest najstarszą i najbardziej reprezentacyjną dzielnicą Warszawy. Położone na lewym brzegu Wisły, stanowi obiekt największego zainteresowania turystycznego. Infrastruktura dzielnicy jest bardzo dobrze rozwinięta i różnorodna, tak jak oferta mieszkaniowa ― można zamieszkać w zabytkowej kamienicy na Starym Mieście, budynku z okresu PRL-u, bądź luksusowym nowoczesnym wieżowcu.
Zajmujące obszar blisko 15 km.kw. Śródmieście jest gęsto zaludnione ― około 7500 osób na km.kw. Wyróżnia się zróżnicowaną zabudową ― od biurowej po zabytkową, na terenie dzielnicy położona jest większość atrakcji turystycznych stolicy i popularnych lokalizacji.
Na Śródmieściu intensywnie rozwija się sektor zabudowy mieszkaniowej, zwłaszcza tej o podwyższonym standardzie.
Do najsłynniejszych obiektów położonych na terenie warszawskiego Śródmieścia należą: Zamek Królewski oraz okoliczne Stare Miasto, Pałac Kultury i Nauki, liczne muzea, w tym Centrum Nauki Kopernik, Bulwary Wiślane, Łazienki Królewskie, park Ujazdowski. Znajduje się jest tutaj ponad 20 parków. Dzielnica posiada rozwiniętą infrastrukturę edukacyjną ― są tu liczne wydziały uczelni wyższych, w tym Uniwersytetu Warszawskiego, szkoły podstawowe (blisko 30), przedszkola (ponad 100, głównie prywatne), licea ogólnokształcące (prawie 40), technika i szkoły zawodowe.
Funkcjonuje tu wiele przychodni, publicznych szpitali, prywatnych centrów medycznych, klubów fitness, dostępne są także baseny, kina, teatry, różnorodne instytucje kulturalne. Na Śródmieściu położone są popularne galerie handlowe miasta ― Złote Tarasy i Arkadia, liczne sieciowe sklepy spożywcze i targowiska, w tym Hala Mirowska.
Śródmieście wyróżnia się bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą transportową: są to 2 linie metra (ogólnie 9 stacji), liczne linie tramwajowe i autobusowe, 4 dworce PKP. Znajdują się tutaj duże węzły komunikacyjne pozwalające na dojazd do dowolnej części stolicy.
Oferta deweloperska na Śródmieściu jest bardzo różnorodna: od modernistycznych wieżowców, przez zrewitalizowane kamienice, po nowoczesne budynki wielorodzinne. Ceny nieruchomości są tu najwyższe w całej Warszawie i wynoszą od 15 000 do nawet 30 000 zł za m.kw.
Głównymi zaletami mieszkania na Śródmieściu jest doskonale rozwinięta infrastruktura miejska oraz bliskość najważniejszych punktów stolicy, wśród wad wymieniane są wysokie ceny mieszkań, smog, korki uliczne i wielkomiejski hałas.