Ursus to jedna z dzielnic położona w lewobrzeżnej, zachodniej części stolicy Polski. Jest to cicha i spokojna okolica o zabudowie średniowysokiej wielorodzinnej oraz jednorodzinnej. Dzielnica jest dobrze skomunikowana z centrum i pozostałymi częściami miasta, posiada rozwiniętą infrastrukturę handlowo-usługową, oświatową i rekreacyjną. Ursus prężnie rozwija się, nowe inwestycje deweloperskie powstają we wszystkich częściach dzielnicy. Pod względem cenowym Ursus jest najtańszą lokalizacją wśród lewobrzeżnych dzielnic Warszawy.
Do końca lat 70. XX wieku Ursus był samodzielnym miastem. Nazwa pochodzi od tutejszych byłych Zakładów Mechanicznych Ursus, nieistniejących już od ponad 15 lat. Teren dawnej fabryki jest objęty całkowitą przebudową, powstają tam parki, nowe osiedla mieszkaniowe, obiekty biurowe i handlowo-usługowe.
Powierzchnia Ursusa wynosi 9,36 km2, jest to jedna z najmniejszych dzielnic Warszawy. Mieszka tu blisko 60 tysięcy osób, gęstość zaludnienia jest dość wysoka ― ponad 6 tys. mieszkańców na km2. Od zachodu Ursus graniczy z Piastowem, od północy z dzielnicami Bemowo i Włochy oraz gminą Ożarów Mazowiecki, od wschodu z dzielnicą Włochy, od południa z gminą Michałowice.
Od kilku lat Ursus znajduje się w czołówce najbezpieczniejszych dzielnic Warszawy. Według statystyk policji i straży miejskiej dzielnica ma najmniejszy wskaźnik przestępczości w stolicy. Jest to dzielnica przyjazna rodzinom z dziećmi, z licznymi terenami zielonymi i obiektami rekreacyjnymi.
W ofercie edukacyjnej Ursusa znajduje się kilka publicznych placówek ― żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe, LVI LO im. L. Kruczkowskiego ― oraz kilkanaście placówek prywatnych, w tym szkoły i przedszkola Montessori.
W dzielnicy jest kilka państwowych przychodni lekarskich, prywatne gabinety lekarskie, dwie pływalnie (Skalar i Albatros), OSiR Ursus, kilka siłowni i klubów fitness, korty tenisowe, boiska, park linowy, plac zabaw Hasanka oraz plac zabaw dla dorosłych, ośrodek kultury i kino Arsus, biblioteki, dom kultury Kolorowa. W okolicy jest dużo terenów zielonych i spacerowych, takich jak Park Hassów, Park Czechowicki, Park Achera, EKOpark.
Wśród obiektów handlowo-usługowych w Ursusie znaleźć można centrum handlowe Factory Ursus, Galeria Gawra, Galeria Ursus, CH Skorosze, hipermarket Leroy Merlin, supermarkety Lidl, Carrefour, Biedronka, Tesco, liczne mniejsze sklepy, piekarnie, kawiarnie, restauracje oraz targowisko przy ulicy Gierdziejewskiego.
W Ursusie bardzo dobrze rozwinięta jest sieć komunikacji miejskiej. Głównym środkiem transportu są autobusy, kursujące całodobowo do większości warszawskich dzielnic. Znajdują się tu też 4 stacje kolejowe: Warszawa Ursus-Gołąbki, Warszawa Ursus Północny, Warszawa Ursus-Niedźwiadek i Warszawa Ursus, dwie ostatnie z przystankami linii SKM. Dojazd autobusem do centrum Warszawy zajmuje około 40 minut, pociągiem SKM ― 20 minut, samochodem ― 15-20 minut.
Administracyjne Ursus podzielony jest na osiedla: Skorosze, Czechowice, Szamoty, Niedźwiadek, Gołąbki. Nowe mieszkania na sprzedaż oferowane są we wszystkich częściach dzielnicy, w większości to są kameralne budynki wielorodzinne i osiedla o średniowysokiej zabudowie. Średnia cena nowego mieszkania od dewelopera w Ursusie wynosi około 9000 zł za m2.
Wśród zalet życia w Ursusie wymienia się rozwiniętą infrastrukturę miejską i drogową, dużą ilość parków, kameralne otoczenie, niski poziom przestępczości, wygodne połączenie z pozostałymi częściami miasta. Największymi wadami są tworzące się korki w godzinach szczytu oraz hałas samolotów z Lotniska Chopina.